Czy zarządzasz firmą produkcyjną w Polsce i dostałeś informacje o podwyżce cen prądu? Zastanawiasz się czy to wogóle się dalej opłaca i kto kupi Twoje produkty po wzroście cen? Ten wpis jest dla Ciebie!

Aktualnie kadra zarządcza w Polsce mierzy się z niespotykanym problem dotyczącym wzrosu kosztów produkcji: prądu, gazu, wzrostu płac , dodatkowo problem z dostępnością surowców tylko pogarsza sytuację. W tym wpisie opiszę jak możesz walczyć z rosnącym kosztem energii elektrycznej.

Spis treści:

Jak taniej zapewnić prąd dla Twojej firmy produkcyjnej – 3 sposoby na tańszy prąd

Jak dopasować procesy produkcyjne do cen prądu na rynku spot?

Jak dobrać instalację OZE dla firmy produkcyjnej?

Jak kupić taniej prąd do firmy produkującej w Polsce?

Jak taniej zapewnić prąd dla Twojej firmy produkcyjnej – 3 sposoby na tańszy prąd

Na początek musisz uświadomić sobie, że zakup prądu taniej nie jest taki prosty, większość firm produkcyjnych jest w takiej sytuacji jak Ty!

Dramatyczny kilkusetprocentowy wzrost cen prądu dotyka wszystkie branże, sektory energochłonne prywatne reagują jako pierwsze i szukają rozwiązań, z takimi przedsiębiorcami spotkamy się prawie codziennie. Właściciele firm zastanawiają się czy wogóle opłaca się kontynuować biznes w Polsce, z drugiej strony od lat prowadzą biznes i pokonywali różne trudności. Jako pierwsza zareagowała branża spożywcza, dla której prąd to nawet 60% ceny produktu. W takim przypadku wzrost cen o kilkasetprocent, spowoduje wzrost cen produktu finalnego o kilkasetprocent!

Cena dotychczasowa w zł za MWh

Nowa cena w zł za MWh

Co w takiej sytuacji mogą zrobić managerowie firm produkcyjnych w Polsce?

Po pierwsze zastanów się ile możesz przeznaczyć na Twoją niezależność energetyczną, następnie zbuduj strategię energetyczą firmy (możemy to zrobić dla Ciebie). Następnie musisz podjąć działanie i wdrożyć strategię, która będzie kosztowna i trudna.

Co zatem jako właściciel firmy produkcyjnej możesz zrobić, żeby płacić mniej za prąd?

1. Zainwestuj we własne źródło wytwórcze (fotowoltaika z magazynem energii, wiatraki, kogeneracja). Inwestując we własne źródło energii, na wstępie zwróć uwagę na profil 15 minutowy zużycia energii w Twojej firmie. Z profilu dowiesz się w jakich godzinach zużywasz najwięcej prądu i będziesz mógł dopasować profil produkcji z Twojego źródła wytwórczego do profilu zapotrzebowania [mówiąc prościej musisz produkować energię w godzinach w których zużywasz energię elektryczną, nie opłaca się wysyłać energii do sieci, lepiej przechować tę energię w magazynie energii i zużyć w momencie kiedy zapotrzebowanie będzie większe niż produkcja z Twojej instalacji].

WAŻNE! Przed inwestycją w fotowoltaikę na południe, przeczytaj: jak ustawić panele fotowoltaiczne na gruncie</a >
Przemyśl instalacje na trackerach jedno lub dwuosiowym.

Kogeneracja produkuje energię zimą, w dzień i w nocy, minusami kogeneracji są: problem z regulowaniem mocy (możesz połączyć kogenerator z magazynem energii i fotowoltaiką).

 

Wiatraki produkują energię zimą, kiedy produkcja z fotowoltaiki spada, posiadamy w ofercie wiatraki 12 kW, kilka takich wiatraków może pomóc uzyskać niezależność energetyczną.

 

Fotowoltaikę możesz ustawić w kilku kierunkach np. wschód-zachód, obniżysz rachunki dopasowując profil wytwarzania do profilu poboru.

 

Biogazownia! Jeśli Twoja firma jest na terenach wiejskich, przemyśl możliwość budowy małej biogazowni, która jest źródłem sterowalnym.

 

Umowa ppa – umowa regulująca handel energią

2. Drugi sposób to inwestycja w magazyn energii do źródła wytwórczego np. fotowoltaiki.

Magazyn energii daje wiele możliwości obniżenia rachunków za prąd. Po pierwsze, możesz magazynować nadwyżkę energii z fotowoltaiki i korzystać z własnego prądu wieczorem. Po drugie, możesz zoptymalizować wykorzystanie energii z godzin poza szczytem i używać tej energii w szczycie, przykad:

1. Naładuj magazyn w nocy, tańszą energią elektryczną

2. Rozładuj rano w szczycie

3. Doładuj magazyn z nadwyżki z fotowoltaiki

4. Rozładuj magazyn energii wieczorem w szczycie

Jakie dodatkowe atuty ma posiadanie magazynu energii w firmie?

  • poprawisz jakość energii stabilizując napięcie
  • ograniczysz zapady napięcia
  • poprawisz częstotliwość
  • uzyskasz źródło zasilania awaryjnego
magazyn energii do peak shavingu

Pola 1 to nadwyżki z fotowoltaiki, które możesz zmagazynować i użyć wieczoem, kiedy energia jest najdroższa. Pola oznaczone nr. 2 to czas, kiedy rozładujesz magazyn energii i skorzystasz z własnej taniej energii elektrycznej.

wzrost cen energii dla firm produkcyjnych
ceny prądu dla firm produkcyjnych

3. Wdrożenie systemu EMS, zarządzanie energią w czasie rzeczywistym.

Jeśli podjąłeś działania i chcesz taniej zasilać Twoją firmę to na pewnym etapie niezbędnym elementem jest Energy Management System, czyli system zarządzania energią. Bardziej zaawansowane oprogramowanie w klasie SCADA to rozwiązanie dla dużego biznesu, w większości mniejszych przedsiębiorstw produkcyjnych wystarczy prosty system ze sterownikiem PLC i analizatorami na sieci wewnętrznej.

Automatyzacja systemu zarządzania energią w firmie to wymierne korzyści takie jak umożliwienie zarządzania i optymalizowania trybu pracy źródła energii z magazynem energii, dodatkowo EMS to:

  • możliwość budowania Twojego SmartGrid w oparciu o harmonogramy pracy, uzupełnone odczytami z analizatorów w czasie rzeczywistym
  • integrację Twojego źródła wytwórczego z prognozami wietrzności, nasłonecznienia, temperatury, opadów itp.
  • integrację Twojego systemu z towarową giełdą energii przez AIR TGE
  • możliwość integracji Twojego systemu z giełdową platformą informacyjną GPI
  • możliwość integracji z danymi z GIE AGSI+

System zarządzania może np. zablokować oddowanie energii do sieci, o to pyta wielu klientów!

 

Oczywiście możesz zbudować dużo bardziej zaawansowany system zarządzania energią integrujący źródła wytwórcze, pracę magazynu energii z cenami energii i finalnie integrujące procesy produkcyjne z dostępnością i ceną energii. System EMS działa w oparciu o dane lokalne z Twojej sieci (analizatory) i globalne platformy informacyjne (pogodowe, giełdy energii).

 

Możemy dopasować system EMS do Twojej branży, zakładu produkcyjnego i oczekiwań.

Jak wygląda system zarządzania energią? Zobacz poniżej wysokiej jakości system od Elektrometal Energetyka:

system zarządzania energią z fotowoltaiki

Struktura systemu zarządzania energią:

system zarządzania energią, obniżający koszt energii w firmach produkcyjnych

Jak dopasować procesy produkcyjne do cen prądu na rynku spot?

Przykład: Ostatnio Nasz dział techniczny przeprowadził szybką analizę dużej zautomatyzowanej firmy produkcyjnej, na wstępie analiza pokazała, że zakład pracuje na dwie zmiany i ma fotowoltaikę ustawioną na południe.

 

Szybkie wnioski wskazały, że w przypadku tego klienta uruchomienie trzeciej zmiany jest najbardziej opłacalne, poniważ oszczędzone koszty energii są równe kosztą pracy (to tak jakby pracownicy pracowali za darmo, o tyle tańsza jest energia w nocy niż w dzień!)

 

Poinformowaliśmy o tym właściciela, że uruchomienie zmiany nocnej w jego przypadku drastycznie obniży koszty energii elektrycznej. Dodatkowo dopasowaliśmy pracę magazynu energii do uruchamianych procesów produkcyjnych (cel nie przekraczanie mocy zamówionej). Nastęnie wdrożono system EMS integrujący cały system z taryfami klienta (w szczycie i poza szczytem). Realizacja

Dokładna analiza i dopasowanie procesów produkcyjnych do cen energii, dodatkowo wsparte dobrze zaprojektowaną fotowoltaiką (np. wschód-zachód) z magazynem energii może obniżyć koszty energii elektrycznej nawet o 70%.

Zbuduj przewagę konkurencyjną płacąc mniej za energię elektryczną niż Twoja konkurencja!

Na powyższym przykładzie widzisz, że dopasowanie procesów produkcyjnych do cen energii ma sens. Niestety w wielu polskich firmach jest to utrudnione, ponieważ firmy były rozbudowywane przez lata, dokładano nowych maszyn, nie koniecznie uwzględniając wszystko na schematach.

Wynikiem takich działań jest powielanie kabli, zabezpieczeń i umieszczanie na liniach różnych etapów produkcji z kilku lini, co utrudnia stworzenie systemu zasilania awaryjnego dla poszczególnych lini produkcyjnych.

Jak w takim razie dopasować procesy produkcyjne do cen prądu i obniżyć koszty energii elektrycznej?

1. Zinwentaryzuj maszyny wg. zapotrzebowania na energię elektryczną i czasu pracy.

2. Opisz procesy produkcyjne, uwzględniając obciążenia startowe i w peaku.

3. Sprawdź jak wygląda struktura Twojej faktury za prąd, rozpisz w jakich godzinach jakie masz ceny, uwzględniając opłaty dodatkowe.

4. Dopasuj procesy produkcyjne w miarę możliwości do czasu kiedy kupujesz energię najtaniej lub Twoja instalacja wytwórcza produkuje najwięcej energii.

5. Uzupełnij Twoją instalację o magazyn energii optymalizujący strukturę kosztową dzięki optymalizacji zakupu energii w czasie rzeczywistym (EMS zintegrowany z rynkiem dnia następnego).

Jak dobrać instalację OZE dla firmy produkcyjnej?

Dobór instalacji fotowoltaicznej, wiatrowej, kogeneracji, czy magazynu energii to proces etapowy.

 10 kroków jak dobrać instalację dla firmy produkcyjnej (możemy to zrobić dla Twojej firmy produkcyjnej):

1. Zamów wizualizację profilu zużycia od Twojego dostawcy np. Energa. Następnie porównaj profile zużycia z profilami źródeł wytwórczych dla danych mocy.

2. Przygotuj schemat instalacji w Twojej firmie, opisz pracę systemu i obciążenia na polach

3. Wypełnij ankiętę dot. magazynów energii

4. Skontaktuj się z Nami jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie np. k.talar@nrgproject.pl

5. Przeanalizuj strukturę cen w Polsce, następnie przeanalizuj i rozpisz strukturę opłat w Twoim przypadku, uwzględnij ceny „w szczycie” i „poza szczytem”.

6. Przeanalizuj możliwości budowy w Twojej lokalizacji dostępnych źródeł zasilania OZE, przeczytaj moje artykuły:

Prąd dla firm w 2022

Jak ustawić panele fotowoltaiczne na gruncie?

7. Dopasuj moc i pojemność magazynu energii

8. Przeanalizuj możliwości przyłączeniowe i wystąp o warunki przyłączeniowe

9. Przeanalizuj możliwości finansowania tej inwestycji, dla fotowoltaiki i magazynu energii może to być leasing.

10. Realizuj i zacznij budować Twoją przewagę konkurencyjną.

Przeanalizuj Nasze podejście! Często trafiają do Nas właściciele firm, którym wciśnięto fotowoltaikę, która produkuje rocznie taką ilość energii jak zużywa firma, niestety rachunki za prąd nie spadają. Zapytasz dlaczego? Właśnie dlatego, że instalacja produkuje najwięcej energii w południe a ty potrzebujesz energię cały dzień, dodatkowo fotowoltaika nie produkuje dużo energii 20-22 kiedy jest ona najdroższa.

Jak kupić taniej prąd do firmy produkującej w Polsce?

Jeśli szukasz innych rozwiązań i nie chcesz lub nie masz możliwości inwestycji w OZE to możesz postawić na:

  • porównanie kilkunastu ofert energii dla firm i sprawdzeniu, która oferta jest adekwatna cenowo w przypadku Twojego profilu zapotrzebowania na energię elektryczną
  • możesz poszukać wytwórcy energii, wiele osób inwestuje w instalacje OZE w Polsce, zapytaj na forach itp. (możesz do nas napisać, czasami nasi klienci mają energię do sprzedania), następnie wynegocjuj dostawy energii bezpośrednio od wytwórcy. Firma bilansująca w takim przypadku będzie niezbędna do zawarcia umowy ppa, umowy cPPA lub umowy PLA

Szukasz pomysłu na niższe rachunki za prąd? Możesz do Nas napisać, chętnie przygotujemy rozwiązanie dla Ciebie! Napisz przez formularz na stronie głównej.