Znani polscy youtuberzy fotowoltaiczni już osądzili, że inwestycja w magazyn energii jest bez sensu, dlaczego zatem ponad 300 000 Niemców już je ma? Polacy od kilku lat korzystają z „magazynowania energii w sieci” czyli sztucznego nieuzasadnionego ekonomicznie systemu (dla operatora), w którym prosumenci generują jak najwięcej taniej energii latem w południe, a odbierają 80/70% tej energii zimą. Nie tak dawno system prosumencki został zastąpiony net billingiem, który polega na rozliczaniu nadwyżek wysłanych do sieci finansowo. Zimą „nowi prosumenci” będą zmuszeni dokupić energię elektryczną. W Niemczech już teraz sytuacja jest bardziej rynkowa i zmusza osoby inwestujące w fotowoltaikę do skupienia się na autokonsumpcji energii, a nie na jak największej produkcji energii. Taka sytuacja w Polsce nastąpi dopiero od 2024 roku po likwidacji taryf, które regulują ceny energii. Urynkowi podejście do mikroinstalacji, wpłynie na wzrost cen energii, a im wyższe ceny tym bardziej magazyny energii się opłacają.

 

Spis treści:

Dlaczego magazyn energii aktualnie dla prosumentów nie ma sensu?

Kiedy magazyn energii się opłaca i kto kupuje magazyny energii?

Kiedy magazyny energii dla gospodarstw domowych będą się opłacały?

Ile kosztuje magazyn energii?

Jak dobrać magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej?

Czy cena magazynów energii spadnie?

Jak zainstalować magazyn energii?

Czy magazyny energii są bezpieczne?

Jaki magazyn energii do domu jednorodzinnego wybrać?

Magazyn energii dofinansowanie Mój Prąd 4.0

Jaki kontenerowy magazyn energii do firmy wybrać?

Czy wodór zastąpi magazyny energii LFP?

Ranking magazynów energii dla firm

Ile lat wytrzyma magazyn energii do fotowoltaiki?

magazyny energii w niemczech

Dlaczego magazyn energii aktualnie dla prosumentów nie ma sensu?

Prosument w modelu opustów to chyba najkorzystniejsza forma wsparcia mikroinstalacji na świecie, której wprowadzenie było przyczyną boomu fotowoltaicznego w Polsce. Setki tysięcy nowych prosumentów z „gwarancją rządową”, że system będzie obowiązywał kilkanaście lat, ślepo inwestowało w jak największe instalacje fotowoltaiczne z myślą, że „oszukają system” i będą korzystać przez lata z korzystnej formy rozliczeń. Takie podejście jest dość „naiwne” z mojej perspektywy i doświadczeń na rynku energetycznym, ponieważ częste zmiany prawne w Polsce i zmiany „wymuszone” przez prawo unijne, już nie raz doprowadziły do sytuacji, że to co się opłacało, przestało się opłacać. Moim zdaniem już w 2024 roku może nastąpić zwrot przeciwko zasadzie opustów, która dla spółek obrotu jest wielce niekorzystna. Dodatkowo prosument w modelu opustów, który tak chętnie budował polskie źródła OZE, może zostać obarczony przez polityków winą za wzrost cen energii w przyszłości.

Dlaczego prosumenci kupują magazyny energii?

Biorąc pod uwagę brak ekonomicznego uzasadnienia, pewnie zastanawiasz się dlaczego część prosumentów inwestuje w magazyny energii. Osobiście znam kilku prosumentów posiadających magazyn energii dołączone do falowników hybrydowych, te osoby podczas zakupu kierowały się:

-chęcią bycia bardziej ekologicznymi, dzięki magazynowi energii korzystają z zielonej energii całą dobę

-chęcią budowy źródła energii umożliwiającego budowę zasilania awaryjnego (wiele osób inwestowało pod kątem zasilania awaryjnego dla pompy ciepła/pieca gazowego.W przypadku awarii sieci fotowoltaika się wyłącza, instalując magazyn energii fotowoltaika w przypadku awarii sieci nadal pracuje).

-prestiżem, może to Cię dziwić, ale sam widzisz, że nie wszystkie majętne osoby związane z branżą OZE wybierają hybrydy Skody. Wiele osób pokazuje jak bardzo jest EKO jeżdżą elektrycznymi samochodami, kupują magazyny energii, któymi chwalą się przy pierwszej możliwej okazji

-prepersi, osoby obawiające się nagłych zdarzeń i przygotowujące się na sytuacje kryzysowe

magazyn energii dla firm

Kiedy magazyn energii się opłaca i kto kupuje magazyny energii?

O opłacalności magazynu energii możemy mówić w przypadku kiedy osiągamy wymierne korzyści z posiadania tego urządzenia. Sytuacja tak jak już opisałem ma miejsce w Niemczech, gdzie wysokie ceny energii zmuszają do zwrócenia uwagi na poziom autokonsumpcji energii i zarządzanie zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Polega to na świadomym używaniu energii z sieci lub z magazynu energii w sposób racjonalny ukierunkowany na obniżanie kosztów. Może to być dla przykładu ładowanie magazynu z nadwyżki wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną i zużycie tej energii popołudniu. Taka optymalizacja ograniczająca popyt na energię w peakach to peak-shaving. W Polsce wzrost cen energii dla przedsiębiorstw spowodował wzrost zainteresowania mgazynami energii wśród właścicieli firm. W magazyny energii inwestują (magazyny energii mają dla nich sens) operatorzy sieci w celu stabilizowania napięcia i częstotliwości, przedsiębiorcy optymalizujący koszty produkcji i innowatorzy dołączający magazyny energii do skomplikowanych systemów hybrydowych w projektach badawczo-rozwojowych.

magazyn energii dla przedsiębiorstw
Kiedy magazyny energii dla gospodarstw domowych będą się opłacały?

Kiedy magazyny energii dla gospodarstw domowych będą się opłacały?

Gospodarstwa domowe w Polsce nie interesują się magazynami energii mimo dotacji, powodem są korzystne modele rozliczeń z „magazynowaniem energii w sieci” i urzędowe regulowane ceny energii. Planowane urynkowienie w 2024 roku cen energii i likwidacja taryf wpłynie na duże zainteresowanie się zarządzaniem zapotrzebowania na energię w gospodarstwach domowych. Wzrost opłacalności magazynów energii spowoduje wzrost cen. Wysokie ceny energii powodują zainteresowanie się przez europejskie gospodarstwa domowe, takim aspektami jak: systemy EMS/HEMS (Systemy zarządzania energią), autokonsumpcja, czy zużycie energii przez poszczególne urządzenia. Podsumowując, boom na magazyny energii dla domu dopiero przed Nami.

Ile kosztuje magazyn energii?

Biorąc pod uwagę koszt magazynu energii nie patrzy jedynie na cenę, weź pod uwagę takie aspekty jak:

-liczba możliwych cykli do wykonania do danego poziomu DoD np. 80%, ten parametr mówi o tym ile cykli zrobi magazyn do momentu aż jego pojemność spadnie do 80% SOH (State of Health). Zwróć uwagę w jaki sposób dostawca magazynu energii liczy te cykle, czy jest to pełen cykl naładuj-rozładduj

-zwróć uwagę na gwarancję, czy uwzględnia cykle czy liczbę naładowanych kWh, gwarancje ukierunkowane na przepływ kWh np. 10000 kWh przy pojemności 10 kWh to zaledwie 1000 ładowań

-technologię, polecam magazyny energii LFP (LiFePO4) są bezpieczniejsze w porównaniu to litowo-jonowych

-czy firma sprzedająca nie jest nowa na rynku i kto jest gwarantem, żeby nie okazało się jak w przypadku niektórych firm fotowoltaicznych dających gwarancję na 25 lat, a likwidujących się po roku

-czy magazyn został przebadany w Polsce np. pod kątem rezystancji wewnętrznej, takie badanie pokazuje czy ten wysokiej jakości akumulator nie leżał na magazynie (często w zbyt niskiej temperaturze), czy w porcie przez dłuższy czas. Takie nie używanie magazynu energii może wpłynąć na znacznie szybsze zużywanie się magazynu energii

-jakie zakres napięcia ma magazyn energii, magazyny energii wysokonapięciowe generują najmniejsze straty energii i są najefektywniejsze, można z nich pobierać wyższą moc w przypadku awarii sieci i pracy off-grid, w przeciwieństwie do mniej efektywnych magazynów niskonapięciowych 48V. Aktualnie większość rynkowych falowników hybrydowych domowych współpracuje z magazynami wysokonapięciowymi [Napięcie DC magazynu 200V-800V].

 

Średni koszt dobrego markowego magazynu dla klienta finalnego różni się w zależności od pojemności magazynu energii liczonej w kWh, producenci muszą zastosować taką samą elektronikę (BMS, styczniki itp.) do magazynu energii 5kWh, 10kWh, czy 130 kWh, co wpływa na wzrost cen za kWh tych najmniejszych magazynów energii.

 

PAMIĘTAJ! System BMS w magazynach litowych to nie dodatek tylko obowiązkowy system zarządzania magazynem energii, musisz ten system mieć w magazynie energii. System BMS kontroluje szereg parametrów (napięcia, temperatury ogniw itp.) nie pozwala przeciążyć magazynu energii i dba o Twoje bezpieczeństwo.

 

Średni koszt dobrego wysokonapięciowego magazynu energii dla domu o pojemności 10 kWh to 30000 -45000 zł netto, czyli 3000 zł – 4500 zł /kWh dla klienta końcowego. W przypadku większych magazynów energii o pojemności przekraczającej 100 kWh cena spada dość diametralnie i tego typu przemysłowe rozwiązanie kosztuje 1600 zł netto /kWh -2500 zł/kWh, w przypadku magazynów energii przemysłowych na cenę końcową mogą wpłynąć takie aspekty jak:
-koszt integracji
-koszt instalacji
-koszt falownika dwukierunkowego (w przypadku większych magazynó przemysłowych) z dość drogim bypassem umożliwiającym przejście on/off grid z mocami 250 kW czy 500 kW

Średnia cena w zł netto/kWh magazyn domowy wysokiej jakości

Średnia cena w zł netto/kWh magazyn przemysłowy

Jak dobrać magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej?

Odpowiedni dobór magazynu energii pozwala uniknąć „przepłacenia” za magazyn energii, co więcej umożliwi dopasowanie magazynu energii do Twoich oczekiwań. Dobierając magazyn energii możesz kierować się dopasowaniem magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej lub do Twoich oczekiwań [np. zasilanie gwarantowane, możliwość podłączenia magazynu energii do VPP (elektrowni wirtualnej ) , czy możliwością dopasowania trybu pracy do zewnętrzynych urządzeń (third-party) takich jak pompy ciepła, hydrofory, pompki do pieca, czy oświetlenie zewnętrzne].

Na co zwrócić uwagę dobierając magazyn energii do fotowoltaiki?

Dobierając magazyn energii do fotowoltaiki sprawdź:
-czy magazyn energii działa w przypadku awarii sieci (nie jest to tak oczywiste, część magazynów energii wyłącza się w przypadku awarii sieci np. zestawy Huawei Luna w wersji bez backup-u)
-jaka jest moc magazynu energii w przypadku awarii sieci (moc magazynów energii dostępna w trybie back-up często spada, pewnie nie chcesz tylko podładować telefonu z magazynu za 50 tys. zł jeśli braknie prądu z sieci
-czy magazyn energii łączy się z fotowoltaiką po stronie AC czy DC (wymaga falownika hybrydowego lub dwóch falowników AC/DC i DC/DC)
-jakie napięcie DC baterii (zakres) obsługuje Twój falownik hybrydowy, żebyś nie kupił sprzętu niekompatybilnego, którego nie połączysz
-sposób komunikacji mgazynu energii BMS-a z falownikiem [RS485/CAN/Modbus], falownik musi „dogatać się” z magazynem energii, jeśli się nie połączy z BMS nie będzie działać poprawnie, a ty będziesz zmuszony do wgrania ramek komunikacyjnych, a nie wszyscy producenci udostępniają takie dane. Część producentów falowników ogranicza możliwość integracji falownika wyłącznie z własną baterią.
-jeśli wymieniasz falwnik na hybrydowy z magazynem energii, sprawdź napięcie DC na stringach, czy takie napięcie fotowoltaiki obsługuje Twój falownik hybrydowy
-jaki jest czas przejścia zasilania awaryjnego (czy spełnia Twoje oczekiwania), dłuższy czas przejścia wpłynie na to, że część sprzętów wyłączy się i będzie konieczne manualne uruchomienie
-gabaryty magazynu energii, zweryfikuj to czy magazyn zmieści się do pomieszczenia, w którym chcesz go umiejscowić
-temperaturę w której można przechowywać dany magazyn energii (niska temperatura wpływa na degradację ogniw), nie wszyskie magazyny energii mogą działać na zewnątrz
-hałas generowany przez magazyn energii, często instalując magazyn w domu, głośne wiatraki tańszych modeli magazynów mogą generować niepotrzebne nerwy
-przekroje kabli AC, które zaleca producent do podłączenia (czy takie masz w domu)
-schemat w jaki dany model magazynu energii powinien zostać podłączony [w szczególności dopuszczalne odległości od fotowoltaiki i analizatora], część magazynów energii wymusza ingerencję w sieć domową i zainstalowanie analizatorów sieci, które trzeba połączyć kablami komunikacyjnymi z falownikiem
-regulaminy Twojego operatora (część operatorów na lipiec 2022 sumuje moc magazynu z mocą fotowoltaiki i jeśli suma przekracza 50 kW zaleca przyłączenie instalacji do średniego napięcia)
-czy oferowany falownik do magazynu energii ma certyfikat NCRfG (jest wymagany przez operatorów i potwierdza zgodność z kodeksem sieciowym)
-z jakiego typu ogniw zbudowany jest magazyn energii, cylindryczne, czy pryzmatyczne (pryzmatyczne są mniej awaryjne)
-jaki BMS stosuje producent i czy ma modułowy charakter i umożliwi rozbudowę instalacji w przyszłości
-czy magazyn energii ma możliwość dostępu z aplikacji i sterowania zdalnego
-z jakiego materiału została wykonana obudowa (zalecane obudowy metalowe)
-w jaki sposób wentylowany jest magazyn energii, czy powietrzem czy cieczą (liquid cooling, czyli chłodzenie cieczą będzie bardziej problematyczne w przypadku serwisu
-koszt serwisu
-dodatkowe zabezpieczenia DC, AC i przepięciówki, czy są w zestawie
-czy BMS i obudowa są w zestawie (często dostawcy rozbijają ceny i za stelaż trzeba dopłacić)

Jak dobrać magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej w 3 prostych krokach?

1. Sprawdź powyższe aspekty, określ jaką masz wielkośći nstalacji fotowoltaicznej w kWp i w jakim kierunku są ustawione panele (do paneli skierowanych na południe dobierz magazyn większy o 15%)

2. Określ w jaki sposób zużywasz energię i jakie masz dobowe zużycie energii, jeśli większość energii zużywasz wieczorem dobierz magazyn energii większy o ok. 10%

3. Dobierz optymalny magazyn energii wg. zaleceń[ w przypadku porawnie dobranej mocy instalacji fotowoltaicznej]:

Pojemność magazynu energii = Moc fotowoltaiki (KWp)/współczynnik w % [ z tabeli poniżej ]

PRZYKŁAD:  Rodzina 2+2 rodzice pracują, dzieci chodzą do przedszkola, mają instalację 10 kWp

10kWp / 41%  (współczynnik z tabelki poniżej) = 24,39 kWh 

Sugerowana pojemność magazynu energii to ok. 24,4 kWh, moc sugerowana falownika hybrydowego to 10 kW.

 

 • Zużycie energii w gospodarstwie domowym głównie rano i wieczorem [model rodzina pracująca dzieci w szkole/przedszkolu] 41% 41%
 • Zużycie energii w gospodarstwie domowym praca zdalna 62% 62%
 • Zużycie energii w gospodarstwie domowym stabilne cały dzień 67% 67%
 • Zużycie energii w firmie praca na jedną zmianę 65% 65%
 • Zużycie energii w firmie praca na dwie zmiany 43% 43%
 • Zużycie energii w firmie praca na trzy zmiany 32% 32%
 • Zużycie w firmie głównie wieczorne i nocne 21% 21%
 • Instalacja off-grid 12% 12%
zapotrzebowanie na ogniwa litowe

Czy cena magazynów energii spadnie?

Powyższy graf MENA pokazuje jak wzrasta zapotrzebowanie na ogniwa litowe na świecie, wzrost zapotrzebowania na ogniwa dla systemów magazynowania energii, samochodów elektrycznych i urządzeń przenośnych powoduje wzrost cen ogniw. Dodatkowo sytuacja geopolityczna i wzrost cen pozostałych surowców powoduje silny wzrost cen magazynów energii. Aktualna prognoza mówi o wzroście cen magazynów energii do 2030 roku w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie na ogniwa i ogranicznoną liczbę producentów ogniw na świecie. Uruchomienie produkcji ogniw jest kapitałochłonne (kilkanaście mld USD) i trudne od strony technologicznej, dodatkowo obwarowane licznymi przepisami związanymi z ekologią i środowiskiem pracy. Jak się domyślasz powiedzmy sobie to otwarcie „tanio już było”.

Jak zainstalować magazyn energii?

Zerknij na instrukcję, różne modele magazynów mają różne kolejności podłączania.

Podczas podłączania magazynu energii zwróć uwagę na:

-moduły magazynu bez prechargu powinny mieć podobne napięcie

-rozłącz fotowoltaikę DC, żeby nie uszkodzić falownika

-wyłącz falownik przed podłączeniem

-sprawdź podłączenie i schemat przed uruchomieniem

-sprawdź czy poprawnie jest dobrane napięcie magazynu energii do zakresu obsługiwanego przez falownik

-zwróć uwagę na wagę i gabarytu magazynu energii ( magazyny są ciężkie i zniesienie do piwnicy magazynu bywa problematyczne)

-sprawdź wentylacje i odległości od sufitu i ścian sugerowane przez producenta

Pamiętaj! Przygotuj instalcję wcześniej i powyprowadzaj kable, po ustawieniu dość ciężkiego magazynu będzie trudno.

Pamiętaj! Dodatkowo możesz zainstalować przełącznik źródła zasilania taki jak dla agregatu, w przypadku awarii magazynu, żeby klient przełączył(np. w weekend wieczorem) zasilanie na sieć i miał prąd.

Pamiętaj! Zainstaluj analizator, jeśli jest w zestawie bez niego falownik nie ma podglądu sieci i nie działa bez sieci, dodatkowo pamiętaj, że kabel komunikacyjny większości analizatorów to max 20 m.

Czy magazyny energii są bezpieczne?

Wiele osób słyszało o kilku pożarach magazyanów energii i często pytają, czy magazyny energii są bezpieczne. Jeśli zastanawiasz się nad bezpieczeństwem magazynu energii, zalecam żebyś sprawdził kilka aspektów, które decydują o tym czy magazyn można uznać za bezpieczny.

Po pierwsze dopilnuj, żeby falownik zastosowany w Twojej instalacji miał certyfikat NCRfG.

Po drugie dopilnuj, żeby zastosowne ogniwa były w pierwszym gatunku, w technologii LiFePO4 [LFP], czyli litowo-żelazowo-fosforanowe.

Kolejny, ważny aspekt to dobrze wpięte złącza, które nie mogą się przegrzewać. Po czwarte zwróć uwagę, żeby magazyn nie uległuszkodzeniu mechanicznemu podczas transportu.

Pamiętaj! Magazyn nie może być zalewany wodą, dopilnuj tego, żeby miejsce instalacji było suche.

Pamiętaj! Przetestuj system BMS, czy działa poprawnie, ograniczając moce ładowania.

Jaki magazyn energii do domu jednorodzinnego wybrać?

Powyżej przeczytałeś Jak dobrać magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej? Jeśli wiesz już jakiej pojemności szukasz to teraz kolej na wybór modelu magazynu energii. Na wstępie zachęcam Cię do zakupu magazynu energii tej marki, której masz falownik hybrydowy. Taki zestaw będzie bardzo dobrze pracował i ominiesz wiele problemów, które powstają podczas dobierania magazynu do falownika. Jeśli masz falownik sieciowy, sprawdź czy producent ma w ofercie nakładkę do obsługi magazynu energii, jeśli nie ma takiego urządzenia w ofercie, będziesz zmuszony zakupić nowy falownik hybrydowy. Ciekawe zestawy proponuje wiele marek, typowe Chińskie zestawy o normalnej jakości to zestawy Deye, Sofara i Huaweia, jeśli szukasz zestawu premium postaw na Solar Edge. W przypadku poszukiwań polskiego przemysłowego rozwiązania, warte uwagi są magazyny energii NRG Storage (link).

Magazyn energii dofinansowanie Mój Prąd 4.0

15 kwietnia 2022 ruszyła długo wyczekiwana dotacja na magazyny energii, dotacja dotyczy instalacji fotowoltaicznej, magazynu energii od 2 kWh (do 7,5 tys. zł), pomp ciepła i systemu zarządzania energią (3000 zł).

 

Komu opłaca się skorzystanie z dofinansowania Mój Prąd 4.0?

Dotacja opłaca się przede wszystkim osobą, które planowały inwestycje w instalację fotowoltaiczną z magazynem energii i nie załapały się na status prosumenta.

Pamiętaj! Połącz dotację Mój Prąd 4.0 z ulgą termomodernizacyjną i osiągnij większe dotacje.

Komu nie opłaca się dotacja Mój Prąd 4.0?

Jeśli masz już instalację od pewnego czasu i masz status prosumenta, dotacja Mój Prąd 4.0 to nie najlepsze rozwiązanie. Zmiana prosumenta na net billing i skorzystanie z dotacji nie jest tak opłacalne jak system opustów.

Jaki kontenerowy magazyn energii do firmy wybrać?

Wybierając magazyn energii o większej pojemności warto wziąć pod uwagę rozwiązania kontenerowe, które można postawić w dowolnym miejscu. Główną zaletą kontenerowego magazynu energii jest niska cena za kWh (ogniwa), gdyż płacimy za dużą pojemność w jednym zestawie. Rozwiązanie kontenerowe jest korzystne dla pojemności powyżej 500 kWh. Wybierając kontenerowy magazyn energii staniesz przed wyborem producenta, moim zdaniem w przypadku tak dużej inwestycji warto wybrać producenta europejskiego lub krajowego, ponieważ dużo łatwiej wyegzekwować gwarancję, czy serwis od podmiotu polskiego. Wiodący producenci magazynów energii w Polsce to NRG Project i ZPUE Włoszczowa. Z marek zagranicznych premium warto postawić na KOKAM i SMA. Niemieckie magazyny energii są solidne i posiadają serwis w Polsce.

Wybierając kontenerowy magazyn energii, warto ustalić cel magazynu i dobrać producenta specjalizującego się w danym typie magazynu. Przed wyborem dostawcy określ:

-cel magazynu energii i tryb pracy

-czy jest możliwość przyłączenia magazynu energii w miejscu, gdzie chcesz podłączyć to urządzenie

-czy plan zagospodarowania przestrzennego umożliwia posadowienie magazynu na Twojej działce

-czy magazyn ma działać jako zasilanie awaryjne

-czy system zostanie dostarczony z ppoż. i HVAC

-czy jest możliwość podłączenia instalacji fotowoltaicznej do tego typu magazynu energii

-czy magazyn ma charakter modułowy i w przyszłości będzie możliwa rozbudowa

Chcesz zainwestować w systemowy magazyn energii? Dowiedz się z mojego wywiadu jak na tym zarabiać:
technologie magazynowania energii

Czy wodór zastąpi magazyny energii LFP?

Magazyny elektrochemiczne (Litowe np. LiFePO4) od lat konkurują z innymi technologiami magazynowania energii takim jak akumulatory AGM, akumulatory kwasowo-ołowiowe, magazyny przepływowe, elektrownie szczytowo pompowe i magazyny CAES (Compressed Air Energy Storage), czyli magazyny sprężonego powietrza i wodór.  Główna przewaga magazynów LFP to możliwość budowy kilkuset kWh bez konieczności budowy kilkuset MWh. Magazyny LiFePo4 są kompaktowe i łatwo dopasować je do potrzeb domowych, przedsiębiorstw i farm pv. Co więcej magazyny elektrochemiczne są dość proste w budowie(legislacyjnie) i nie wymagają dużej ingerencji w krajobraz, jak w przypadku elektrowni szczytowo-pompowych czy CAES.

Magazyny CAES i szczytowo-pompowe to rozwiązania systemowe wspierające krajowe systemy energetyczne. Tego typu duże projekty wymagają dużych nakładów i wielu pozwoleń, często włącznie z przesiedleniami ludności.

Jak jest z tym wodorem?

Wodór to ciekawa możliwość magazynowania energii w dłuższym czasie, świetne rozwiązanie, które już sprawdza się w transporcie szynowym. Dlaczego wodór jest mniej popularny niż LFP [LiFePO4]:

 • w systemach wodorowych są znacznie większe straty energii [nawet do 40%]
 • systemy wodorowe są kapitałochłonne, w szczególności magazyny wodoru
 • wodór nadal jest uważany za mało bezpieczny

 

Ranking magazynów energii dla firm

Magazyn energii dla firm ma najczęściej na celu peak-shaving i zapewnienie zasilania awaryjnego. Najlepsze magazyny tego typu to:

1. Magazyn energii 100 kW 138 kWh NRG Storage (Produkt Polski doceniony na Europejskim Kongresie Gospodarczym link)

2. Sofar 20 KTL- 3PH z magazynem BYD HVM

3. Magazyn Intilion 78 kWh

Ile lat wytrzyma magazyn energii do fotowoltaiki?

Jeśli zastanawiasz się ile lat posłuży Tobie magazyn energii to jesteś w błędzie. Skup się na policzeniu ile cykli robisz dziennie następnie policz ile cykli zrobisz rocznie. Finalnie podziel 6000 przez wyliczoną liczbę cykli rocznie. W ten sposób dowiesz się po ilu latach pojemność magazynu energii LiFePO4 spadnie do 80% DoD.

Potrzebujesz policzyć jaki magazyn energii potrzebujesz do firmy/farmy pv lub chcesz żeby doradzić Tobie, odezwij się przez formularz (link).