Astronomiczne ceny węgla zaskoczyły wszystkich, tylko nadzieja płynie z ust polityków, że zapis ustawowy wpłynie na spadek cen węgla i ekogroszku. Posiadając setki milionów ton węgla pod ziemią w Polsce, liczymy na dostawy z drugiego końca świata i ślepo wierzymy, że wszystko będzie dobrze. Mam dla Ciebie złą wiadomość „dobrze już było”, teraz warto zadbać o siebie.
Patrząc na zachowanie współpracowników i dalszej rodziny, która twierdzi, że po tej cenie nie będzie kupować, bo cena spadnie. Jestem zaskoczony takim podejściem, że ekogroszek mimo ceny nie jest jeszcze w ich piwnicach. Osobiście korzystam z ogrzewania gazowego i kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego, który ma taki plus, że można podłączyć pod niego butlę z propanem, po wymianie dyszy. Przetestowałem takie zasilanie przez jedną zimę, bo nie miałem jeszcze przyłącza gazowego (czekałem na przyłącze ok. 5 lat). Aktualnie orientowałem się już gdzie kupić ewentualnie awaryjnie butlę i postawić za domę. Aktualnie wstrzymuje mnie tylko ta strona (link) na której są stany magazynów gazu w Europie, pewnie jak zobaczę, że z dnia na dzień ilość gazu maleje, to butlę kupię. W tym wpisie pokażę co może wpłynąć na to, że surowców energetycznych braknie, a cena wzrośnie.
1. Czy zabraknie gazu zimą?
Nie wszystkim! Zwróć uwagę ile osób korzysta z gazu z butli, oni już się zaopatrzyli na zimę. Reszta osób korzystających z gazu, ślepo ufa w magazyny gazu w Polsce, Baltic Pipe i obietnice rządzących.
Baltic Pipe to gazociąg w budowie, czasami z mediów przenikają do Nas informację, że gaz do tego nowego gazociągu nie jest jeszcze w pełni zakontraktowany.
Czyli zabraknie gazu, czy nie zabraknie? Rozpatrzmy dwie sytuacje, w pierwszej sytuacja geopolityczna się nie zmienia i rządzący ryzykują, że zabraknie gazu w Polsce i Europie Zachodniej, bo nie wyobrażam sobie, że będziemy w Polsce siedzieć w zimnych domach a w zachodniej części zjednoczonej Europy, firmy będą produkować nawozy, zużywając gaz.
Drugi scenariusz jest znacznie bardziej optymistyczny, czyli: Rosjanie przestraszą się strat w konflikcie zimą i dogadają się, przecież oni też potrzebują pieniędzy za ten gaz. Po uzyskaniu porozumienia, gaz może popłynąć, tylko nie wiemy ile prezyden Rosji będzie żądał w zamian. Zwróćmy uwagę, że trudno będzie dalej tolerować prezydenta Rosji w środowisku międzynarodowym.
Trzeci scenariusz to sytuacja, w której zima będzie bardzo łagodna, przecież już takie miewaliśmy, sam pamiętam zimę, w którą motocykl odstaiłem tylko na tydzień zimowej przerwy. W takiej opcji polski gazoport będzie prawdziwym asem w rękawie. Już teraz można powiedzieć, że była to świetna inwestycja.
Na to co się wydarzy nie mamy wpływu, choć wiele sytuacji przypadkowych może wpłynąć na to jak sytuacja się rozwinie, oby decyzje nie były podejmowane pod wpływem emocji.
Sam ogrzewam dom gazem i zerkam na poziom gazu w polskich magazynach, z drugiej strony śledzę dostępność butli z propanem i dysz do mojego pieca. Nigdy wcześniej nie było potrzeby być, aż tak na bierząco, nie prześpij sytuacji, żeby gazu Tobie nie zabrakło tej zimy.
Grafika przedstawiająca sklep PGG, w którym nie można kupić ekogroszku
2. Czy zabraknie ekogroszku?
Powyższa grafika pokazuje, że w największym przedsiębiorstwie górniczym w Europie, czyli PGG już brakuje i ekogroszek jest racjonowany, z drugiej strony gónicy zaczynają protestować, że mimo pracy w weekendy ich zarobki nie rosną. Ekogroszek to pierwszy surowiec, którego zabrakło! O tym czy czegoś brakuje, czy nie świadczy dostęp do danego surowca, jeśli surowiec nie jest czasowo dostępny powszechnie to znaczy, że tego surowca brakuje.
brakować to znaczy – nie występować lub występować w niewystarczającej ilości
Często słyszymy o niedoborach czasowych ekogroszku i rosnącej cenie, rosnąca cena jest właśnie wynikiem tego, że zabrakło ekogroszku.
Jeśli już teraz zabrakło ekogroszku i możemy potwierdzić, że będziemy więcej potrzebować tego surowca zimą, to cena ekogroszku będzie dalej rosnąć i dalej będzie brakować ekogroszku.
Podpowiedź! Jeśli jeszcze się zastanawiasz, to kup ekogroszek teraz. W wyniku niedoboru i rosnącego popytu, cena może wzrosnąć. (nie sprzedaję ekogroszku, tylko analizuję sytuację).
Aktualnie tylko politycy zastępują słowo brakło/zabrakło:
-czasowym niedoborem
-technicznym niedoborem
-niedobore, który nikogo nie interesuje
-niedoborem, który nie jest niedoborem bo latem nik ekogroszkiem nie pali
-niedoborem spekulacyjnym
Te wszyskie zabiegi mają na celu to, żebyś nie myślał, że już ekogroszku zabrakło!
3. Czy zabraknie węgla zimą w Polsce?
Nie zabraknie, bo będzie pod ziemią 🙂 (taki suchy żart na początek). Biorąc pod uwagę ile podmiotów nadal nie kupiło węgla i ma z tym problem to myślę, że czasowe braki węgla to będzie norma, do tego cena na poziomie 5000 zł/tonę w listopadzie, nie powinna dziwić.
Na stronach informacyjnych większości Polskich miast możesz przeczytać, że lokalna ciepłownia ma problem z kupieniem węgla, a w zeszłym roku kupiła po 250-300 zł/tonę. To właśnie tego typu mało elastyczne podmioty i molochy z długim procesem decyzyjnym, w którym nik nie chce podjąć decyzji, żeby nie stracić posadki, to właśnie oni wykupią jesienią węgiel do zera po każdej cenie. Dlaczego wykupią? Z tego samego powodu, z którego nie kupowali, czyli będą chcieli ochronić swoje posadki, przecież mają kredyty i rodziny na utrzymaniu. Myślę, że jak zacznie brakować ciepła w mieście to prezes ciepłowni zrobi wszytko, żeby dalej być prezesem, w innowacyjny sposób zadłużając ciepłownię. To będzie dobry czas na zakup obligacji komunalnych, częściowy wykup infrastruktury strategicznej, czy udzielenie wysokooprocentowanego kredytu prezesowi ciepłowni. Gorzej jak ta sytuacji się utrzyma do zimy 2023/2024 wtedy spłata kredytu tylko dobije ciepłownie a ceny dobiją klientów.
4. Czy zabraknie prądu zimą?
Patrzysz na rachunek i próbujesz się dowiedzieć na tej najbardziej skomplikowanej fakturze za prąd na świecie ile kosztuje kWh… Po kolejnej rubryce poddajesz i płacisz, tak wygląda większość prób zrozumienia rachunku za prąd. Z drugiej strony po co Ci to, przecież politycy tłumaczą, że rachunki i inflacja nie wzrosną, a wszystko jest ok, z drugiej strony już nie dajesz rady płacić za kredyt i rachunki.
Większość błędów popełnionych przez ostatnie 50 lat w energetyce można teraz zgonić na konflikt na Ukrainie i znane choroby. Jak rozumieć tę sytuację w której gaz nie płynie, węgla brakuje, a prąd nadal jest w gniazdku?
Powyższy wykres z 08.07.2022 pokazuje ile elektrowni konwencjonalnych nie działą, na niebiesko są zaznaczone planowane wyłączenia, na czerwono nie planowane. Aktualną sytuację ratuje energia z OZE, co widać po cenie na rynku (wykres poniżej cena spada w południe kiedy produkcja z fotowoltaiki jest największa).
Analizując wypowiedzi prezesa URE i prezesa PGE, zimą mogą być niedobory prądu i szalejące ceny energii (szacuję, że zimą cena dobije wieczorem do 4 zł/kWh). Czy prądu zabraknie? Liczę na to, że nie bo jest bardzo dużo systemów „ratowania systemu” takich jak DSR czy import z zagranicy, w najgorszym przypadku zagranica może uruchomić elektrownie węglowe dla Nas ale cena poniżej 3 zł/kWh w dzieńwtedy nie spadnie. Podsumowując sytuacja będzie ciężka, już rozglądam się za magazynami energii do fotowoltaiki, ale jeszcze nie kupuję.
5. Jakie ogrzewanie do nowego domu wybrać?
Analizujesz czy pompa ciepłą bez fotowoltaiki się opłaca? Zapomnij ceny energii elektrycznej rozną diametralnie (w innym moim wpisie przeczytasz o tym więcej link). Po pierwsze zainwestuj w kominek, wybierz raczej większy model i to nie wyłącznie w celu poprawienia wystroju salonu, ale w celu posiadania alternatywy na zimę. Po drugie zainwestuj w gaz z butli (takiej, która wystarczy nazimę), lub w pompę ciepła z fotowoltaiką i magazynem energii. Wymienione dwie opcje są najmniej problemowe, przecież nie chcesz spędzać całego dnia, dokładając do pieca!
6. Podsumowanie
Podsumowując czy ekogroszku zabraknie? Nie zabraknie, bo już zabrakło! Węgla też już zabrakło! Gazu i prądu jeszcze nie zabrakło. Analizując aktualną sytuację, musisz perzmyśleć wiele parametrów, wybierając źródło zasilania ogrzewania dla domu. Zastanów się jakie ryzyko możesz podjąć, czy mając małe dziecko, może w Twoim domu braknąć ogrzewania? Jasne, że nie bo zrobisz wszystko, żeby nie zabrakło. Wynikiem niedoboru dobrej jakości surowców, może być sytuacja,, w której pogorszy się jakość powietrza w Polsce!