Zastanawiasz się czy zabraknie prądu zimą? Ten artykuł pokaże jak możesz się przygotować na blackout i dlaczego aktualna sytuacja jest poważna. Zablokowanie dostaw węgla z Rosji i rosnące napięcie związane z rynkiem gazu, bezpośrednio wpływa na spadek dostępności surowców, z drugiej strony rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną generowane przez pompy ciepła i ogrzewanie elektryczne, tylko pogarsza sytuację. Produkcja energii z fotowoltaiki zimą spada, sroga zima może zablokować instalacje wiatrowe np. tak jak miało to miejsce w Texasie. Jak widzisz Twoje wątpliwości odnośnie dostępności energii elektrycznej nie są nieuzasadnione.

Czy zimą braknie prądu

Przyczyny dlaczego może zabraknąć prądu zimą 2022/2023.

Istnieje wiele przyczyn, które mogą wpłynąć na ograniczenia dostaw energii elektrycznej zimą, po pierwsze zwróć uwagę na średni wiek polskich elektrowni konwencjonalnych. Jak myślisz ile wynosi średni wiek polskich elektrowni węglowych? Pewnie myślisz, że elektronie funkcjonujące od 50 lat powinny zostać zastąpione nowszymi, masz rację. Nie przedłużając średni wiek polskich elektrowni węglowych to 47 lat. Jakiś czas temu mogłeś słyszeć o odłączeniach przypadkowych elektrownii Bełchatów, czy Turów, powiedzmy sobie szczerze takie „odłączenie” Bełchatowa (17 maj 2021) nie jest normalne i wynika z przestarzałych procedur i systemów zabezpieczeń. Z tego co wiem był tam system uziemienia nieco inny niż w projekcie, ta elektrownia funkcjonuje od 1975 roku i takie sytuacje są niespotykane w nowszych elektrowniach. Zastanawiamy się nad tym czy w Polsce blackout może zostać spowodowany spadkiem produkcji z OZE lub brakiem surowców takich jak węgiel, ale trzeba to powiedzieć, że stara infrastruktura jest podstawowym zagrożeniem. Pozostałe przyczyny możliwej awarii to:

-destabilizacja częstotliwości w sieci Europejskiej bazującej na OZE

-problem z dostępnością surowców podczas ciężkiej zimy

-zjawiska pogodowe (śnieżyce, niskie temperatury i silny wiatr itp.)

-wzrost zapotrzebowanie na energię elektryczną spowodowany brakiem dostaw ciepła miejskiego, ciepłownie już teraz w lipcu mają problem z dostępnością węgla i zabezpieczeniem surowców na zimę

-awaria elektrownii węgląwej połączona z czasowym spadkiem produkcji energii z OZE

-mała liczba magazynów energii w sieci

-destabilizacja sieci wynikająca z sytuacji na Ukrainie

-podział systemu synchronicznego Europy (taka jak 8 stycznia 2021) w połączeniu z niedoborem energii

 

Podział obszaru synchronicznego Europy kontynentalnej 8 stycznia 2021

Jak przygotować się na blackout?

Już teraz możesz przygotować swój dom i firmę na ewentualne wyłączenia prądu, myślę że największym problemem w takim przypadku będzie brak wody w kranie. Kolejne problemy takie jak trudność zasilania pieca, czy czajnika są do rozwiązania. Pomyśl teraz co stanie się w przypadku awarii sieci, pewnie pojawi się duże zapotrzebowania na agregaty prądotwórcze, które zasilisz benzyną/dieslem lub gazem. W przypadku osób posiadających gaz z butli, agregat gazowy może być dobrym rozwiązaniem. Pomyśl teraz co stanie się w przypadku wzmożonego zapotrzebowania na agregaty, pewnie o tym pomyślałeś! Na początek braknie agregatów, następnie braknie paliwa do zasilania agregatów! Zastanówmy się jaka instalacja pozwoli funkcjonować niezależnie przez kilka tygodni, jeśli masz lepszy pomysł napisz w komentarzu. Nasza propozycja to połączenie kilku źródeł energii czyli instalacja hybrydowa auto on/off grid. Instalacja zasilana mikroinstalacją wiatrową w połączeniu z fotowoltaiką, magazynem energii i agregatem, ograniczy zużycie paliwa i zapewni niezależność na kilka tygodni. Czy możesz sobie wyobrazić sytuację w której Twoi sąsiedzi nie mają prądu przez 2-3 tygodnie? Pewnie nie chcesz być w gronie tych osób i już myślisz o własnej instalacji z magazynem energii.

niedobór energii w sieci

Co może się stać jeśli nie braknie prądu zimą w Polsce.

Nie musisz się martwić, możliwe, że nie braknie w Polsce prądu, ponieważ jest kilka mechanizmów, które mogą pomóc zapobiec ogólnokrajowej awarii. Po pierwsze Polska jest częścią europejskiego systemu energetycznego. W przypadku niedoboru energii w Polsce możemy importować energię elektryczną, możemy też wykorzystać systemy awaryjne takie jak:
-pomoc awaryjna, inne kraje mogą uruchomić dodatkowe źródła wytwórcze, żeby wspomóc polski system

-stopnie zasilania, które zmuszają podmioty do ograniczenia zużycia energii

-DSR, odpłatne obniżenia zapotrzebowania na energię elektryczną przez duże podmioty

-problemu możesz uniknąć kupując energię z pobliskiej farmy na podstawie umowy ppa, farma powinna zostać wyposażona w magazyn energii i umożliwiać pracę wyspową

Już teraz prezes PGE mówi o tym, że zima może być ciężka, powyższy wykres z lipca pokazuje wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną, która przekroczyła generację. Wynikiem takiej sytuacji jest wzrost ceny energii elektrycznej, czasami spadek napięcia i częstotliwości. Podsumowując cena energii rośnie a jej jakość spada.

Masz nadal wątpliwości? Istnieją polskie firmy takie jak NRG produkujące systemy hybrydowe, możesz je sprawdzić w tym linku z czystej ciekawości (link).