W 1982 roku rozpoczęto budowę elektrowni jądrowej w Polsce, elektrownia jądrowa w Żarnowcu miała być kluczową inwestycją energetyczną w Polsce, której budowa zakończyła się fiaskiem w 1987 roku (więcej na ten temat). Pewnie domyślasz się co mogło być przyczyną tego fiaska? Katastrofa w elektrowni Czarnobylskiej, wpłynęła na sprzeciw społeczny, z drugiej strony pogarszająca się sytuacja ekonomiczna tylko przyspieszyła fiasko budowlane. Czy po ponad 35 latach jesteśmy już psychicznie i ekonomicznie gotowi na inwestycję w energetykę jądrową?

Spis treści:

Elektrownie atomowe w każdym powiecie

Gdzie powstanie elektrownia atomowa w Polsce?

Elektrownie atomowe w każdym powiecie

Coraz więcej mówi się o małych elektrowniach atomowych SMR, które zmienią Polską energetykę. Czy w 2022 roku możemy brać pod uwagę budowę kilkudziesięciu małych elektrowni atomowych w kraju? Myślę, że jest to mało prawdopodobne, ponieważ takie podejście spotka się dużym sprzeciwem społecznym. Aktualne działania rządu mają na celu lokowanie instalacji wielkoskalowych OZE wyłącznie w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania. Dla elektrownii jądrowych proces może być znacznie bardziej utrudniony ze względu na konieczność badania lokalizacji pod kątem: hydrologicznym, hydrochemicznym, sejsmicznym, meteorologicznym i demograficznym.

Gdzie powstanie elektrownia atomowa w Polsce?

Aktualna lokalizacja w której jest projektowana elektrownia jądrowa 1 GW- 1,6 GW w Polsce to Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo. Pozostałe lokalizacje, które były brane pod uwagę to: Choczewo (woj. pomorskie), Chotcza (woj. lubelskie), Dębogóra (woj. zachodniopomorskie), Gościeradów (woj. lubelskie), Karolewo (woj. kujawsko-pomorskie), Kopań (woj. pomorskie), Krzymów (woj. zachodniopomorskie), Krzywiec (woj. zachodniopomorskie), Lisowo (woj. zachodniopomorskie), Lubatowo-Kopalino (woj. pomorskie), Małkinia (woj. mazowieckie), Nieszawa (woj. kujawsko-pomorskie), Nowe Miasto (woj. mazowieckie), Pniewo (woj. zachodniopomorskie), Pniewo-Krajnik (woj. zachodniopomorskie), Połaniec (woj. świętokrzyskie), dwie lokalizacje w Stępnicy (woj. zachodniopomorskie), Tczew (woj. pomorskie), Wiechowo (woj. zachodniopomorskie) i niesprecyzowana jeszcze lokalizacja w woj. podlaskim, Bełchatów w woj. łódzkim, Chełmno w woj. kujawsko-pomorskim, Warta-Klempicz i Pątnów w woj. wielkopolskim, Kozienice i Wyszków w woj. mazowieckim oraz Żarnowiec w Pomorskiem.