Do tej pory płaciłeś/płaciłaś rachunki i nikt nie zastanawiał się ile kosztuje kWh, wiele osób ze zdziwieniem w 2022 roku zwróciło uwagę na cenę energii elektrycznej. Podwyżki energii, inflacja zaskoczyły wszystkich i wpłynęły na wzrost kosztów produkcji, wzrost kosztów życia i spadek opłacalności wielu przedsięwzięć. Koszt 1 kWh w 2022 waha się diametralnie, w kończących się wieloletnich umowach przedsiębiorstwa mają cenę za kWh w granicach 40-60 gr za kWh, nowe umowy, z którymi muszą się zmierzyć to propozycje na poziomie 1,5-1,7 zł za kWh. Gospodarstwa domowe nadal korzystają z cen regulowanych ustalanych przez URE. W lipcu 2022 cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w PGE, Enei, Enerdze i Tauronie kształtuje się na poziomie 60-70 gr za kWh i jest to jedna z najniższych cen w Europie.

 

Spis treści:

Ile kosztuje kWh dla gospodarstw domowych?

Ile kosztuje MWh dla przedsiębiorstw?

Jak można nie zwracać uwagi ile kosztuje kWh energii elektrycznej i płacić niskie rachunki?

ile kosztuje kwh dla gospodarstw domowych

Ile kosztuje kWh dla gospodarstw domowych?

Aktualnie cena energii dla gospodarstw domowych jest nadal regulowana i jest dość niska, jedna z najniższych w Europie. Cena jest ustalana po „prośbie” o podwyżkę do Urzędu Regulacji Energetyki, następnie decyzja URE pozwala podnieść cenę energii elektrycznej za kWh o daną ilość % spółce, która dostarcza Tobie energię elektryczną. W skrócie jesteśmy jednym z tych nielicznych krajów, w których nie ma ceny rynkowej. Pewnie zastanawiasz się dlaczego i czy to normalne, odpowiedź jest krótka: to nie jest naturalna sytuacja, ustalanie politycznie ceny ma pewne minusy:
– sprzedaż energii poniżej kosztów wytworzenia dla gospodarstw domowych w Polsce, zmusza spółki obrotu do przenoszenia obciążenia za energię elektryczną na firmy i inne podmioty (firmy płacą 1,5 zł za kWh, a Kowalski 0,62 zł za kWh)
-sytuacja zmieni się w 2024 i będzie to wymuszone polityką Unii Europejskiej, ceny energii dla gospodarstw domowych wzrosną dramatycznie
-taryfowe ceny wprowadzają niechęć do szkoleń się społeczeństwa z zarządzania energią w gospodarstwach domowych
-dotowanie kosztu kWh dla gosp. domowych wpływa na spadek inwestycji w nowe źródła energii, sieci i magazyny energii

Mimo cen regulowanych rozliczanych w długich horyzontach czasowych (w przeciwieństwie do rozliczeń minutowych/15 minutowych, czy giełdowych), wiele gospodarstw domowych już zainwestowało we własne źródło energii, czyli fotowoltaikę. Niestety na co dzień spotykam się z tym, że polityka „magazynowania energii w sieci” i model prosumenta wpłynęły na nieracjonalne przewymiarowanie instalacji, społeczeństwo zaufało rządowi, że prosument będzie przez 15 lat i energia oddana latem, będzie mogła być odbierana zimą. Prosumenci nie instalowali falowników hybrydowych z możliwością podłączenia magazynu energii, tylko ślepo dążą do uzyskania jak największej produkcji energii.

Czy wiesz ile kosztuje 1 kWh latem i zimą?

Cena różni się diametralnie, zimą cena za kWh jest znacznie wyższa. Myślę, że w perspektywie 2-3 lat model prosumenta zostanie zmieniony, gdyż generuje wysokie straty dla dostawców. Podejście na korzyść społeczeństwa, często zmienia się po wybirach, zobaczymy, które wybory zmienią model prosumenta. Cena energii elektrycznej zmienia się w trakcie dnia również, zobacz cena często rośnie rano i prawie zawsze wieczorem, a często spada w trakcie słonecznego/wietrznego dnia i nocą.

cena 1 kWh na giełdzie

Ile kosztuje MWh dla przedsiębiorstw?

Pewnie widzisz, że Twoje przelewy za prąd dla firmy rosną z miesiąca na miesiąc. Więcej o przyczynach wzrosu prądu dla firm napisałem w innym artykule (link), jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje zapoznaj się z tym artykułem. Aktualnie Nasi klienci w ofertach otrzymują cenę 1250 zł – 1700 zł za MWh od operatorów, umowa ppa to cena na poziomie 800-950 za MWh. Wiele przedsiębiorstw, które od lat zastanawiały się nad instalacją fotowoltaiki, teraz chcą zainstalować duże instalacje 500 kWp + 🙂 „na wczoraj”.

fotowoltaika wsch.-zach.

Jak można nie zwracać uwagi ile kosztuje kWh energii elektrycznej i płacić niskie rachunki?

Najprościej wiele osób pomyśli jest nie korzystać z sieci i nie kupować prądu, czyli przejść na off-grid (własna instalacja z magazynem energii, często z agregatem na zimę). Takie rozwiązanie jest proste tylko w teorii, ponieważ:
-trudno i kosztownie magazynuje się duże ilości energii
-zimą trudno pozyskać energię z OZE
-instalacje off-grid są kosztowne i większe „nie opłacają się” przy aktualnych cenach prądu

Co zatem zrobić i ograniczyć wzrost rachunków za prąd?

To co jest najważniejsze moim zdaniem i zdaniem praktyków to dopasowanie źródła wytwórczego do profilu zużycia enerigii, możesz to zrobić na kilka sposobów:

-wykorzystując magazyn energii

-instalując źródło energii dopasowane do Twojego profilu zużycia energii, może to być np. fotowoltaika przedstawiona powyżej na infografice, czyli model wschód-zachód

-nie skupiaj się na tym, żeby wyprodukować jak najwięcej energii, tylko nad tym by jak najwięcej wyprodukowanej samemu energii zużyć na własne potrzeby

-nie ufaj ślepo zmianą prawnym, prawo się zmienia, to co teraz jest pewne za 2-3 lata może być zapomniane

-inwestuj w OZE analizując zmiany prawne i profile zapotrzebowania na energię

Podsumowując, żeby nie zwracać uwagi ile kosztuje kWh musisz kupować jak najmniej kWh. Wysoka autokonsumpcja energii pozwoli Tobie zapomnieć o rachunkach i skupić się na tym co ważne, ogranicz ryzyko wzrostu cen energii.

Jeśli potrzebujesz wsparcia i consultingu, skontaktuj się z Nami przez formularz :
Formularz kontaktowy kliknij tutaj