Porównując samochód spalinowy z samochodem elektrycznym warto zwrócić uwagę ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego. Planując zakup samochodu elektrycznego warto sprawdzić, czy w Twoim sąsiedztwie są darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych mapa pozwoli Tobie szybko odszukać ładowarkę. Jeśli nie znalazłeś darmowych stacji ładowania w Twojej okolicy to sprawdź w tym samym wpisie jak tanio ładować samochód elektryczny. Możesz też odwiedzić podstrony dotyczące poszczególnych miast np. Stacje ładowania samochodów elektrycznych Warszawa

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu?

Koszt ładowania samochodu w domu jest jednym z najtańszych i kosztuje tyle ile płacisz za prąd. Prąd dla gospodarstw domowych w Polsce jest nadal regulowany i ustalany taryfowo, czyli nie jest taki jak na giełdzie. W moim przypadku koszt ładowania w 2022 roku w Polsce w domu to zaledwie 80 gr/kWh. W przypadku Forda Mach-E i spalania na poziomie 20-25 kWh, to zaledwie 16 -20 zł na 100 km. Taniej naładujesz samochód elektryczny z fotowoltaiki, pamiętaj, że istnieją darmowe stacje ładowania, z których możesz kożystać na codzień np. podczas zakupów w Lidlu czy Kauflandzie (najwięcej darmowych stacji ładowania znajdziesz w okolicy Poznania).

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w firmie?

Ładowanie samochodu elektrycznego kosztuje tyle samo ile kosztuje kWh w Twojej firmie. Jeśli nie masz dość dużej instalacji fotowoltaicznej to w 100 % w firmie płacisz znacznie więcej za energię elektryczną niż w domu. Podsumowując dużo bardziej opłaca się w firmie zużyć fotowoltaikę na cele np. produkcyjne niż ładować samochód i dokupować energię elektryczną po 1,70 zł. Prąd dla firm w Polsce jest wyjątkowo drogi i nie koniecznie opłaca się ładować w firmie samochód elektryczny.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego z fotowoltaiki?

W przypadku fotowoltaiki, część użytkowników samochodu elektrycznego twierdzi, że ładują samochód za darmo, a przecież zapłacili często kilkadziesiąt tysięcy za fotowoltaikę.

Czy w takim przypadku można mówić o darmowym ładowaniu? Myślę, że w kilku przypadkach można tak mówić, są to takie sytuacje:

-w przypadku net meteringu, sytuacja wysyłania energii do sieci, chodzi o te 30 % które stracisz

-w przypadku net-billingu, jeśli nie odkupisz energii, oddadzą Ci jedynie za 20%, czyli jeśli ładujesz z energii, którą stracisz to opłaca się najbardziej

-w przypadku gdy fotowoltaika już się zwróciła i ładujesz samochód w momencie produkcji z fotowoltaiki

-z nadwyżek w instalacji off-grid

 

 

Ile kosztuje łądowanie samochodu elektrycznego na stacji ładowania?

Niestety najdrożej do tej pory ładowałem elektryk za 3 zł/kwh w porównaniu z 0.8 zł w domu, to 3 zł to kosmos. Tak drogie ładowanie jest na moich ulubionych ładowarkach IONITY przy autostradzie.

Zwróćmy uwagę, że istnieje kilkadziesiąt darmowych stacji ładowania, ale nie są powszechne.

W moim przypadku ładując w kilkudziesięciu publicznych punktach szybkiego ładowania, nie koniecznie zwracając uwagę na darmowe i tanie ładowarki, średni koszt ładowania wynosi ok. 1,79 zł/kWh, wynika to z tego, że często szukam szybkich ładowarek i chcę sprawnie dotrzeć do celu.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego z fotowoltaiki?

Ile kosztuje szybkie ładowanie samochodu elektrycznego?

Najtańsza szybka ładowarka (czyli od 50 kW) znajdują się pod Kauflandami, gdzie są darmowe aktualnie, czasami nowe ładowarki IONITY tymczasowo są przed oficjalnym uruchomieniem darmowe.

W największej sieci ładowarek w Polsce, ładowanie DC >100 kW kosztuje z abonamentem 1,58 zł/kWh bez abonamentu 2,30 zł/kWh. Cena szybkiego ładowania na Orlenie kosztuje 2,04 zł/kWh.

Jak tanio ładować elektryczny samochód szybką ładowarką DC? Tanio i szybko brzmi dziwnie, ale już przetestowałem ładowarkę na stacjach Niebieski Szlak LOTOS gdzie płacisz za ładowanie a nie za kWh. W takim przypadku na początku za ładowanie 80 kWh płaciłem 29 zł aktualnie zdrożało do 59 zł za ładowanie, nadal jest to konkurencyjna cena.

Podsumowując

Koszt ładowania samochodu elektrycznego jest tańszy niż tankowanie samochodu spalinowego tej samej mocy. Dodtkowo jazda samochodem elektrycznym, pozytywnie wpływa na ograniczanie emisji CO2 i ograniczna Nasz negatywny wpływ na klimat.

Zobacz też polecane ładowarki w innych miastach: