Jak ustawić panele fotowoltaiczne na gruncie?

Panele fotowoltaiczne na gruncie produkują najwięcej energii w Polsce, ustawione pod kątem 35-40 stopni w kierunku południowym, wybierając panele Monokrystaliczne Half-Cut Bifacial wyprodukujesz najwięcej energii.

Produkcja dużej ilości energii elektrycznej w południe nie jest najlepszym pomysłem ponieważ:

-ceny energii w południe spadają

-jeśli rozpatrujesz fotowoltaikę dla gospodarstwa domowego to mało kto zużywa energię w południe, jeśli nie jesteś prosumentem na net-meteringu to przemyśl wysyłanie energii do sieci

-generuje konieczność zastosowania magazynu energii i przesunięcie profilu produkcji

-w firmach często powstaje peak, który jest oddawany do sieci na znacznie gorszych warunkach niż MWh kupowana

Zobacz jak wygląda cena energii w Polsce w niedzielę, kiedy cena diametralnie spada w południe w wyniku wysokiej podaży energii i niskiego popytu. Czy w takim przypadku aby na pewno jest dobra produkcja energii w południe?

Jak ustawić panele fotowoltaiczne na gruncie w odniesieniu do cen energii
czy braknie prądu zimą?

Zobacz po lewej stronie na wykresie są przykładowe ceny i niezbilansowanie na RB w tygodniu (piątek). W Polsce obserwujemy wzrost cen rano i wieczorem a spadek cen w południe.

Jak myślisz, czy w takim przypadku lepiej produkować energię w południe i jak najwięcej, czy lepiej produkować 15% mniej energii ale rano i wieczorem?

Jeśli wolisz produkcję w południe to polecam zmianę artykułu, w tym wpisie pokażę Tobie dlaczego nie warto dążyć do jak największej produkcji energii w południe tylko stworzyć profil produkcji energii dopasowany do Twojego profilu zużycia i nie przepłacać za bardzo drogą energię rano i wieczorem.

Jak ustawić panele fotowoltaiczne na gruncie wschód zachód czy na południe porównanie

Jak ustawić panele fotowoltaiczne na gruncie wschód- zachód lub na trackerach?

Jak już zauważyłeś nie warto dążyć do jak największej produkcji z fotowoltaiki, tylko warto postawić na dopasowanie profilu produkcji do zapotrzebowania na energię.

Jak przeanalizować profil zapotrzebowania na energię elektryczną?

Inwestorzy w produkcję z OZE – Jeśli chcesz zainwestować w farmę fotowoltaiczną jak w lokatę na lata to przeanalizuj takie wykresy jak zamieściłem powyżej, czyli profil zapotrzebowania w danym kraju w którym chcesz zainwestować w OZE. Następnie zaprojektuj farmę tak, żeby produkowała jak najwięcej energii w godzinach kiedy cena jest najwyższa.

 

Dla przykładu w Polsce sorawdzą się farmy wsch.-zach. 45°-90°

 

Firmy przemysłowe inwestujące w instalacje na własne potrzeby – inwestując w instalację OZE na własne potrzeby, dąż do jak najwyższej autokonsupcji energii. Na początek zamów 15-minutowy profil zużycia za ostatni rok od Twojego dostawcy prądu. Zobacz o jakiej porze roku i w jakich godzinach zużywasz najwięcej energii. Sprawdź też jak wygląda to w odniesieniu do cen w danych porach dnia i nocy.

 

Uwagi:

-jeśli zużywasz najwięcej energii rano postaw na ustawienie paneli na wschód pod większym kątem

-jeśli Twoje zużycie najwyższe jest w południe, ustaw panele na południe

-jeśli zużywasz energię w nocy, zainwestuj w instalację wiatrową lub fotowoltaikę z magazynem energii

Możemy przeprowadzić taką analizę dla Ciebie

Instalacja na trackerach

Przedstawione obok badania pokazały, że stosując tracker o jednej osi obrotu Twoja produkcja wzrośnie o 25%. W przypadku trackerów o dwóch osiach obrotu Twoja produkcja wzrośnie o 37%. Profil produkcji z trackera o dwóch osiach obrotu jest połączeniem ustawień wschód-zachód-południe.

Jak ustawić panele fotowoltaiczne na gruncie w poszczególnych województwach?

Pewnie słyszałeś o mapie nasłonecznienia Polski i dobrze wiesz, że najwięcej energii wyprodukujesz z fotowoltaiki na południowym-wschodzie Polski.

Ale czy będzie tak samo z instalacją wschód-zachód?

Zobacz dwie mapy poniżej, które przydotował dla Ciebie znany polski fotowoltaiczny youtuber.

Czy widzisz różnicę? Produkcja kwh jest znacznie wyższa w przypadku ustawienia fotowoltaiki na południe! Ale tak jak już zrozumiałeś wyżej, ta produkcja w południe to nie jest najlepszy pomysł. Znacznie lepiej jest zastosować ustawienie wschód-zachód i zmianę profilu produkcji z farmy fotowoltaicznej.

Jak ustawić panele fotowoltaiczne na gruncie na południe
Jak ustawić panele fotowoltaiczne na gruncie wschód-zachód

Dane dla czerwca 2022 pozyskałem z kanału Panele Fotowoltaiczne, na tym kanale zbierane są dane z kilkuset instalacji fotowoltaicznych w Polsce. (link do danych)

Jak ustawić panele fotowoltaiczne na gruncie wschód-zachód kąt

Pod jakim kątem ustawić panele fotowoltaiczne na gruncie?

Jeśli jesteś uparty jak — 🙂 i chcesz nadal ustawić panele na południe to zobacz powyżej pod jakim kątem produkują najwięcej energii, Jeśli chodzi o instalację na dachu, jest to 20-35 stopni, w przypadku instalacji na gruncie skierowanej na południe, najwięcej energii wyprodukujesz ustawiając panele pod kątem 40 stopni.

To zestawienie może być przydatne w przypadku farmy nastawionej na autokonsumpcję, np. w przypadku zakładów produkcyjnych, które i tak taką ilość energii zużyją na własne potrzeby.

Jeśli szukasz doradztwa w zakresie projektowania Twojej przemysłowej instalacji OZE, odezwij się przez formularz na stronie głównej.