Jaki falownik hybrydowy do instalacji z magazynem energii jest dobry do instalacji jednofazowej, 3-fazowej i off-gridowej? W tym wpisie dowiesz się jaki falownik do instalacji domowej wybrać, oraz jak zaprojektować system dla przemysłowej instalacji hybrydowej.

Na co zwrócić uwagę wybierając falownik hybrydowy

Jeśli masz już falownik sieciowy i aktualnie wymieniasz go na falownik hybrydowy to wiesz, że ktoś nie do końca dobrze Tobie doradził. Przecież mogłeś od razu kupić falownik hybrydowy bez magazynu energii, a aktualnie dokupić magazyn energii. Jeśli nie chcesz popełnić tego samego błędu drugi raz, przeczytaj jaki falownik hybrydowy wybrać i dlaczego.

Wybierając falownik hybrydowy zwróć uwagę:

-czy jest możliwość łączenia tego modelu falowników równolegle po kilka falownikach takiego samego modelu (W przyszłości może kupisz samochód elektryczny lub rozbudujesz instalację fotowoltaiczną)

-czy falownik pracuje w trybie wyspowym

-czy falownik obsługuje magazyn energii 48V czy wysokonapięciowe (sprawdź zakres napięcia DC baterii obsługiwanego przez falownik)

-w jakim czasie falownik przechodzi w tryb wyspowy

-jaką moc PV falownik obsługuje i na jakim napięciu

-ile wejść MPPT ma falownik

-ile wejść bateryjnych ma falownik (jeśli ma 2 wejścia możesz w przyszłości dołożyć kolejny magazyn energii)

-czy falownik ma certyfikat NCRfG (zgodność z kodeksem sieciowym) i czy jest na liście PTPiREE

-czy falownik obsługuje magazyny litowo-jonowe, LFP (LiFePO4), kwasowe, czy AGM

Jak dobrać magazyn energii do falownika hybrydowego?

Po pierwsze dobór magazyny energii nie jest taki oczywisty jak myślisz, wiele osób już kupiło niekompatybilną baterię 48 V do falownika hybrydowego 3-fazowego. Taki zestaw nie zadziała i zobaczysz komunikat o zbyt niskim napięciu magazynu energii.

Wybierając magazyn energii do falownika po pierwsze zachęcam Cię do zakupu magazynu energii tej samej marki, taki zestaw będzie kompatybilny i uruchomisz go najszybciej. Jeśli magazyny energii danego producenta są niedostępne możesz „kombinować” z innym magazynem energii. Dobierz magazyn energii w 3 krokach:

1. Sprawdź w instrukcji producenta z jakimi magazynami energii dany falownik hybrydowy działa, jeśli wybierzesz magazyn spoza listy będziesz zmuszony skomunikować BMS po CAN/Modbus z falownikiem (dość skomplikowana procedura).

2. Sprawdź jaki zakres napięcia magazynu energii obsługuje falownik.

Pamiętaj! Podczas rozładowania magazynu energii napięcie magazynu maleje, ładując magazyn napięcie wzrasta. Sprawdź by cały zakres pracy magazynu energii mieścił się w zakresie obsługiwanym przez falownik hybrydowy.

3. Sprawdź jaką maksymalną pojemność (liczoną w kWh) obsługuje dany falownik hybrydowy, żebyś nie kupił magazynu energii zbyt dużego, poza zakresem obsługi.

Jaki falownik hybrydowy 1-fazowy wybrać?

Falownik hybrydowy 1-fazowy powinien móc działać w trybie auto on/off grid, dodatkowo moc dostępna w trybie off-grid powinien oddawać oczekiwaną moc. Dobrej jakości falowniki 1-fazowe to Growatt SPF współpracujący z magazynami niskonapięciowymi 48 V. Poniżej znajdziesz specyfikację tych falowników, jak dla mnie są ok, takie na 4+. Jeśli będziesz kupować ten falownik zadzwoń do MPSolar, możesz powiedzieć, że dzwonisz od Nas, poproś o rabat 🙂 .

Growatt falowniki hybrydowe 1-fazowe

Jaki falownik hybrydowy 3-fazowy wybrać?

Falowniki hybrydowe 3-fazowe o mocach 5 kW, 6 kW, 8 kW, 10 kW, 15 kW, 20 kW to model KTL-3PH marki Sofar Solar. Poniżej schemat falownika w miejsce critical load wepnij obwód gwarantowany, który przejdzie w pracę wyspową w przypadku zaniku sieci. Zwróć uwagę, że większe modele Sofara hybrydowego 3-fazowego mają dwa stringi do pv i dwa wejścia bateryjne. Testujemy ten model w Naszej firmie i wszystko działa ok, dodatkowo mamy podgląd instalacji w apce SolarMan. Falownik pracuje równolegle, czyli jeśli Twój klient chce instalację z 60 kWp to możesz połączyć 3 falowniki hybrydowe 20 kW.

schemat instalacji hybrydowej
jaki falownik hybrydowy

Jaki falownik hybrydowy z magazynem energii do firmy będzie dobry?

Prąd dla firm drożeje i coraz więcej firm inwestuje w coraz to większe instalacje fotowoltaiczne, niestety profil produkcji z fotowoltaiki nie pokrywa się w pełni z zapotrzebowaniem na energię, skutkuje to wysyłaniem nadwyżki energii do sieci. Z drugiej strony popołudniu jak produkcja z fotowoltaiki spada, często wtedy ceny energii na giełdzie rosną, a firmy są zmuszone dokupić energię z sieci.

Pewnie nie chcesz oddawać energii za grosze a później kupować powyżej 1,3 zł /kWh, w takim przypadku dobrym rozwiązaniem dla Ciebie jest magazyn energii taki jak np. NRG Project, model NRG Storag 138 kWh/100kW. Taki magazyn działa tak:

-możesz przechować nadwyżki energii z fotowoltaiki

-możesz doładować magazyn z taryfy nocnej

-możesz wydzielić obwód zasilania awaryjnego z magazynu energii z przejściem bezprzerwowym na wyspę

-poprawisz jakość energii w Twojej sieci, stabilizując napięcie

-obniżysz opłatę mocową

-przyłączysz się do VPP (elektrowni wirtualnej)

Tego typu magazyny zyskują na popularności wraz ze wzrostem cen energii, ponieważ zwrot inwestycji jest coraz krótszy.