Na co zwrócić uwagę kupując samochód elektryczny? Na początek na to samo co analizowałeś w przypadku samochodów zasilanych konwencjonalnie, czyli??? (W przypadku mojej żony – kolor jest najważniejszy 🙂 ). W innym przypadku warto zastanowić się po co Tobie ten samochód, jaki typ samochodu potrzebujesz [crossover, miejski, sedan itp.], jaką moc potrzebujesz, jakie akcesoria dobierzesz, następnie sprawdź jakie marki proponują taki samochód (w przypadku samochodów elektrycznych jest to trochę ograniczone). Następnie w moim przypadku, oglądam liczne testy online samochodów. Potem trzeba zejść na ziemię i zweryfikować ceny i budżet, ostatni krok to jazdy próbne i decyzja jakie finansowanie wybrać.

Tak po krótce to wygląda! Tylko dlaczego? Przecież tak jak do tej pory możesz iść do pana Romana z salonu Opla, albo do najlepszego sprzedawcy Mercedesów, czyli Pana Janusza.

Niestety w przypadku samochodów elektrycznych np. Tesli i innych, coraz popularniejsze jest zamawianie samochodu online, niestety w takim przypadku nikt Nam nie doradzi, z drugiej strony nikt Nas nie naciągnie na świetny pakiet siedzeń z masażami, których użyjesz jedynie na początku kiedy rodzinę obwieziesz swoim nowym elektrykiem.

Spis treści:

Gdzie kupić samochód elektryczny?

7 rzeczy, na co zwrócić uwagę kupując samochód elektryczny

jak kupić samochód elektryczny online

Gdzie kupić samochód elektryczny?

Samochód elektryczny, którym jeżdżę został kupiony bardzo konwencjonalnie w salonie samochodowym w leasingu, zakup nie różnił się od standardowego samochodu spalinowego.

Ale wiele marek produkujących samochody elektryczne już teraz proponuje zakup samochodu elektrycznego online, lub w formie rezerwacji przedpłaconej.

Osoby, które marzą o najnowszym modelu elektryka, potrafią nawet rok wcześniej zarezerwować miejsce na lini produkcyjnej, wspierając producenta w taki sposów,możesz zagwarantować sobie, że będziesz pierwszym właścicielem danego modelu w Twoim mieście.

Pamiętaj! Dla przykładu Mustanga E-Mach kupisz w salonie Forda, polecam salony w Warszawie, to tam sprzedawcy odróżniają moc wyrażoną w kW od pojemności baterii w kWh i potrafią doradzić, bo już takiego elektryka widzieli i sprzedali.

Na co zwrócić uwagę wybierającsamochód elektryczny

7 rzeczy, na co zwrócić uwagę kupując samochód elektryczny

Wybierając samochód elektryczny, poza marką i kolerem, zwróć uwagę też na inne aspekty, które są niezbędne do funkcjonowania w Polsce:

-zamów samochód ze złączem USB. Dojeżdżając do ładowarki, rozładowany telefon może uniemożliwić uruchomienie ładowarki przez apkę.

-zamów system odzyskiwania energii z hamowania, który zmniejsza zużycie energii, szczególnie w mieście

-zwróć uwagę na pojemność baterii, to właśnie bateria zapewnia zasięg

-zwróć uwagę na spalanie w kWh, znajdź testy na Youtube w praktyce, szczególnie oglądaj testy zimą, to wtedy zasięg spada najbardziej

-zwróć uwagę, czy na rozładowanej baterii, wyłącza się ogrzewanie i czy można tę opcję wyłączyć. Już kilka razy zimą wracałem z katarem bo ogrzewanie nie działało, ponieważ bateria była dość mocno rozładowana.

– komunikację BMS baterii z ładowarkami, sprawdź czy użytkownicy nie mają problemy z podłączaniem danego modelu samochodu do ładowarki, oraz typ złącz dla mnie najlepsze to te z CCS Typ 2, bo jest sporo takich ładowarek i są dość szybkie

-awaryjność modelu, przeczytaj na forum jakie problemy mają użytkownicy (szczególnie sprawdź, czy te modele miały sytuację zapalenia się). Awarie mogą być mniej spektakularne np.  Najnowsza topowa hybryda Ferrari SF90 dość często ma awarię podczas deszczu, przechodzi wtedy w tryb awaryjny

Pamiętaj! Najbezpieczniejsze ogniwa to LiFePO4, sprawdź jakie ogniwa są w tym modelu. 

Poniżej jest przykład baterii do samochodu elektrycznego.

bateria do elektryka