Panele fotowoltaiczne nazywane panelami słonecznymi, modułami solarnymi, ogwniwami słonecznymi, ogniwami fotoelektrycznymi, fotoogniwami to urządzenia wykorzystujące zjawisko fotowoltaiczne, zamieniające promieniowanie słoneczne na prąd elektryczny. Siła elektromotoryczna w ogniwie powstaje pod wpływem promieniowania świetlnego. Zjawisko po raz pierwszy opisał Aleksander Edmund Becquerel już w 1839 roku.

panele fotowoltaiczne HJT dwustronne Bifacial, ogniwa słoneczne HJT

Rodzaje i technologie paneli fotowoltaicznych

Rozwój paneli fotowoltaicznych wpłynął na spadek ceny, wzrost dostępności i upowszechnienie się tego typu źródła energii odnawialnej. Panele pierwszej generacji (Gen 1) to moduły słoneczne polikrystaliczne i monokrystaliczne.

Aktualnie panele monokrystaliczne wyparły ogniwa polikrystaliczne, ponieważ mają znacznie większą wydajność. Moim zdaniem panele monokrystaliczne są też znacznie bardziej atrakcyjne wizualnie.

Panele generacji drugiej to CIGS, CdTe i ogniwa amorficzne(cienka warstwa nanoszona np. na dachówki solarne), niestety aktualnie nadal mają dość niską sprawność.

Panele fotowoltaiczne przyszłości, czyli trzecia generacja to ogniwa polimerowe i barwnikowe ogniwa fotowoltaiczne. Tego typu rozwiązania przypominają nadruk na cienkim plastiku i są w fazie rozwoju.

Poniżej przedstawiam rozwój poszczególnych technologii, na osi y po prawej stronie możesz zobaczyć jak wzrasta sprawność dla każdej technologii.

Ogniwo Monokrystaliczne i Ogniwo Polikrystaliczne
technologie paneli słonecznych
panel monokrystaliczny mono half cut
panel fotowoltaiczny half cut

Wiodące rodzaje paneli monokrystalicznych

Aktualnie na rynku prym wiodą panele monokrystaliczne, ze względu na dobrą cenę i wydajność. Instalując ten rodzaj ogniwa słonecznego możesz wybrać:

  • Ogniwa Half-Cut – zaprezentowane po lewo, sprawdząsię w częściowo zacienionych lokalizacjach
  • Ogniwa bifacial – panele dwustronne, dobre na grunt i w instalacjach wsch. – zach.
  • Ogniwa HJT – wysoka wydajność w zacienionych lokalizacjach
  • Ogniwa HJT Bifacial
  • Ogniwa Half-Cut Bifacial (prezentowane na trackerze na drugim zdjęciu)

Możesz spotkać też podziały na kolor ramy np. full black to czarna rama. Osobiście polecam ogniwa HJT, które mają nie duże wymiary i dobrą wydajność, nawet w częściowo zacienionej lokalizacji.

Moce i wymiary paneli słonecznych

Coraz większa moc paneli fotowoltaicznych nie idzie w parze z tą samą wielkością. Najnowsze  panele fotowoltaiczne przekroczyły 700 Wp i wymiarami odbiegają od standardowych 100 cm na 165 cm (280W). Panele 660 W DS New energy to wymiar o 40% większy 234 cm x 130 cm. Rosnące moce paneli fotowoltaicznych są odpowiedzią na wzrost zapotrzebowania rozwiązań na dachy przemysłowe i wielkopowierzchniowe farmy.

Aktualnie apowiadane przez Jinko panele 800 W to nie jest najlepszy pomysł dla domu jednorodzinnego z kopertowym dachem. Sam montaż tak dużych paneli jest utrudniony, panele dla domu mają nadal często moc 380 W do 485 W i mniejsze, łatwiejsze tym samym w instalacji.

Przykładowe moce i wymiary paneli słonecznych dostępnych na rynku polskim w 2022 roku:

LONGI LR4-60HIB 9BB Half Cut MONO 360W Full Black Wymiary: [mm] 1755 x 1038 x 35

Moduł fotowoltaiczny 380 W Vertex S Full Black Trina Wymiary [mm] 1096 x 1754 x 30

Moduł fotowoltaiczny 395 W Vertex S Full Black Trina Wymiary [mm] 1096 x 1754 x 30

Moduł fotowoltaiczny 410 W Black Frame 30 mm SunLink Wymiary [mm] 1134 x 1722 x 30

Moduł fotowoltaiczny 455 W Silver Frame Trina Wymiary [mm] 1040 x 2102 x 35

HYUNDAI-HiE-S475VI M6 Shingled MONO 475W PERC Wymiary: 2056 x 1140 x 35 mm

LONGI LR5-72HIH 9BB Half Cut MONO 530W Wymiary: 2256 x 1133 x 35 mm

JA SOLAR JAM72S30-HC MONO 545W MR Wymiary: 2279 x 1134 x 35 mm

DS NEW ENERGY Monokrystaliczny panel słoneczny PERC 600 W 2172±2mm×1303±2mm×35±1mm

Trina Solar 670W VERTEX MODULE 2384*1303mm

moduł słoneczny HJT Bifacial

Ogniwa solarne do instalacji hybrydowej

Budowa instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii to dość duży wydatek, warto w takim przypadku postawić na nowoczesne panele o wysokiej wydajności, panele możesz zamontować na gruncie, dachu lub trackerze. W przypadku gruntu i trackera najkorzystniej wybrać panele o wysokiej wydajności, takie jak HJT Bifacial lub Half Cut Bifacial. Osobiście preferuję moduły fotowoltaiczne 440-485W.

Panele do instalacji z magazynem energii, zależą od tego jaki falownik hybrydowy wybierzesz. Na etapie projektowania sprawdź ile stringów obsługuje falownik i w jakim zakresie napięć, następnie dobierz liczbę paneli i zaprojektuj instalację. Oczywiści może to zrobić za Ciebie wykonawca instalacji, posiadamy takich instalatorów i projektantów instalacji przemysłowych, możesz odezwać się w tej sprawie przez formularz na dole strony głównej.

Jakie panele słoneczne do firmy wybrać?

Inwestując w panele słoneczne do firmy, pamiętaj o wysokiej jakości wykonania instalacji i nowoczesnych panelach, które przez koobranding pokazują Twoje zrozumienie dla ekologii i dbania o produkcję zielonej energii. Sprawdź czy Twój instalator nie wybrał paneli drugiej jakości, z recyklingu lub niespełniających europejskich norm ppoż.(trafiają się już podróbki znanych paneli słonecznych). Myślę, że tak samo ważne w firmie, jak wyglad samego panela są:

-normy ppoż. (połącz panele w instalacji z optymalizatorami)

-jakość i jak się sprawdza faktycznie (czy były pożary tego panela)

-rodzaj i technologie dobierz do sposobu montażu, kąta montażu i oczekiwanego profilu produkcji (np. wschód-zachód)

-Próby niezawodności panela słonecznego PVEL: TC, DH, MSS,PID, LID + LETID, Test PAN

-markę ogniwa fotowoltaicznego

 

Opinie ekspertów na YouTube o panelach fotowoltaicznych:

Gdzie kupić panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne najczęściej dostarcza firma instalatorska, w takim przypadku w części przypadków możemy skorzystać z niższej stawki VAT za panele fotowoltaiczne z montażem.

Jeśli samemu chcesz zainstalować ogniwa fotowoltaiczne to po pierwsze sprawdź czy w Twojej okolicy jest hurtownia fotowoltaiczna. Kupując mniejszą liczbę paneli, warto wybrać lokalnego dostawcę.

Jeśli interesują Cię ilości paletowe min 30 kilka paneli, przeanalizuj dostępność danych paneli w renomowanych hurtowniach online. Wysokiej jakości panele HJT polskiej produkcji 310W Bifacial to inna bajka, takie panele są mniej dostępne, możesz do Nas napisać to podeślemy Tobie aktualne dobre oferty producentów, wraz z dostępnością.

Panele fotowoltaiczne na carport możesz zamówić z konstrukcją!

Najlepsze panele fotowoltaiczne w praktyce, jakość, wydajność, gwarancja, cena

Niestety wiele znanych marek wypadło z Naszego rankingu, ze względu na politykę gigantów polegającą na udostępnianiu logo na licencji innym mniejszym fabryką, które psują jakość i ciężko utrzymać parametry danych ogniw. W naszym rankingu stawiamy na producentów działających od lat, mających renomowane, sprawdzne produkty, które widziałem na żywo na ostatnich targach INTERSOLAR w Monachium.

Ranking najlepszych producentów paneli słonecznych:

1. Trina Solar
2. Canadian Solar
3. JA Solar
4. Meyer Burger
5. Risen
6. Astroenergy
7. REC
8. Jinko
9. Q. Cells
10. Hyundai

Ranking najlepszych polskich producentów paneli:

1. Selfa
2. Hanplast
3. Bruk-Bet

ceny paneli fotowoltaicznych wykres historyczny
ceny paneli fotowoltaicznych wykres aktualny

Ceny paneli fotowoltaicznych w 2022 roku

Zobacz powyżej jak zmieniała się cena paneli fotowoltaicznych w czasie, łatwo zauważysz, że od końca lat 7o-tych cena paneli spadła z 76 USD/Wp do 0,30 USD/Wp w 2015 roku.

Cena paneli fotowoltaicznych spadała, aż do 2020 roku, w połowie 2020 roku cena zaczęła zmiwniać trend, aprecjacja ceny stała się faktem.

Pamiętam jak w 2020 roku wiele artykułów stwierdzało, że cena paneli spadała i będzie spadać, niestety wzrost cen surowców, wsparty wzrostem popytu, skutkuje stabilnym wzrostem cen od 2020 roku.

Za co warto dopłacić kupując panele słoneczne:

Ogniwa słoneczne Half-Cut

Panele fotowoltaiczne Bifacial

Panele fotowoltaiczne HJT

Za co nie warto dopłacić kupując panele słoneczne:

PERC

Bifacial przy montażu na dachu

Markę promowaną marketingiem, a nie jakością

Gwarancję rozszerzoną na 25 lat i więcej, przecież tej firmy i tak wtedy nie będzie