W tym wpisie wyjaśnię dlaczego gazu może zabraknąć szybciej niż myślimy, dowiesz się jak ciśnienie gazu ziemnego w sieci wpływa na funkcjonowanie pieca i dlaczego ciśnienie dość szybko może spaść w sieci.
Magazynu gazu pełne, czy jest się czego bać?
- Austria ma ponad 66 TWh
- Francja 123 TWh
- Niemcy 212 TWh
- Węgry 44 TWh
- Włochy 163 TWh
- Holandia 112 TWh
- Ukraina 91 TWh
Jak widać część pańśtw posiada znacznie więcej gazu niż my i już martwi się czy wystarczy im błękitnego paliwa.
1. Brak gazu spowodowany nie oszczędzaniem błękitnego paliwa.
Aktualna narracja „że gazu Nam nie zabraknie” sprawia, że Polacy nie są skłonni do oszczędzania błękitnego paliwa. Powyższa tabela pokazuje, że nasi zaagraniczni sąsiedzi mają więcej gazu od Nas, z drugiej strony już są informowani o sytuacji i wdrażają oszczędności gazu.
To co widzę na codzień u Nas to sytuacja, w której uświadamiane jest społeczeństwo „że gazu nie może zabraknąć i że nie zabraknie”, co skutkuje tym, że większość osób korzystająca z gazu po cenach taryfowych, czyli kilkukrotnie niższych niż rynkowe, nie są skłonni do oszczędzania. Takie podejście może wpłynąć na znacznie szybsze wyczerpanie Naszych zapasów gazu.
2. Brak gazu spowodowany spadkiem ciśnienia w sieci.
Brak gazu dla wielu utożsamiany jest z wyłączeniem się pieca gazowego, czy kuchenki gazowej.
Kiedy Twój piec gazowy się wyłączy?
Wyłączenie pieca gazowego w sytuacji spadku podaży gazu spowoduje spadek ciśnienia gazu. Może doświadczyłeś sytuacji, gdy podczas siarczystych mrozów popyt na gaz wzrósł spadło ciśnienie i na piecu pojawiał się błąd. W obecnej sytuacji to nie wzrost popytu a spadek podaży spowoduje ten sam błąd na piecu.
Podczas mojej analizy przeanalizowałem charakterystyki odbioru gazu z magazynów gazu w warunkach przerywanych, które przedstawiają poniższe wykresy. Jak widzisz wraz ze spadkiem ilości gazu w magazynach moc odbioru Paliwa Gazowego spada, czyli im mniej mamy gazu tym wolniej możemy odbierać pozostały gaz z magazynów gazu. W Naszym przypadku będzie ot skutkowało mniejszą podażą gazu w przypadku silnego wzrostu popytu, co w mojej analizie przekłada się na spadek ciśnienia w sieci i skutkuje wyłączeniami pieców.
W takim przypadku już teraz sugeruję Tobie sprawdzić, czy wiesz jak zrestartować piec po spadku ciśnienia gazu lub jak usunąć ten błąd, ponieważ tej zimy może Twój piec wyłączać się częściej.
3. Brak gazu spowodowany wzrostem cen gazu do poziomów powyżej 4000-5000 zł/MWh.
Ostatnim powodem braku gazu może okazać się ograniczenie podażowe spowodowane rosnącą ceną błękitnego paliwa. Już teraz wiemy, że PGNiG otrzymało kredyt ponad 4 mld zł od BGK, sytuacja w której taryfowo ograniczane są ceny sprzedaży, a ceny zakupu ulegają znaczącej aprecjacji, wpływa niekorzystnie na podmioty sprzedające błękitne paliwo. Mimo zastrzyków gotówki i przełożenia podwyżek na klientów biznesowych, finalnie cena odbije się albo na kliencie końcowym albo na kondycji finansowej spółki dostarczającej błękitne paliwo. W przypadku znacznego wzrostu cen gazu zachwiana płynność może skutkować problemem z dostawiami gazu zimą. W przypadku cen energii umowa ppa umożliwia zakup energii od wytwórcy do finalnego odbiorcy.
źródło: https://swi.gaz-system.pl/swi/public/#!/gis/map/preview?id=10059&lang=pl