Podwyżki cen prądu dotknęły każdego, a to dopiero początek!

Podwyżki cen prądu w 2022 roku dotknęły wszystkich, cena energii w 2023 wg. TGE BASE na 2023 rok nadal będzie rosła.

Koszt energii elektrycznej jeszcze bardziej wpłynie na wzrost kosztów polskich przedsiębiorstw produkcyjnych.

W połowie maja 2023 na zorganizowanej platformie obrotu towarowej giełdy energii cena energii za MWh z dostawą na 2023 rok przekroczyła 1020 zł, podwyżki cen prądu wpływają bezpośrednio na wzrost kosztów przedsiębiorstw. Cena energii dla gospodarstw domowych nadal ograniczana jest taryfami i nie rośnie tak drastycznie jak ceny prądu dla firm.

Podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych, a wzrost cen prądu dla firm.

Cena energii z kosztami dodatkowymi i dystrybucją w 2022 dla gospodarstw domowych kształtuje się na poziomie 770 zł za MWh i jest zabezpieczona taryfami. Cena prądu dla gospodarstw domowych jest ustalana urzędowo, na wniosek operatorów. W przeciwieństwie do regulowanej ceny energii dla gospodarstw domowych, cena energii dla przedsiębiorstw dużo lepiej odzwierciedla ceny rynkowe. Koszt energii elektrycznej dla przedsiębiorstw rośnie, pewnie spotkałeś się z drożejącymi cenami pieczywa, które na początku 2022 roku odzwierciedlały jak bardzo koszt energii może wpłynąć na cenę produktu.

Sposoby walki z podwyżkami cen prądu:

umowa ppa: on-site lub off-site PPA
-budowa własnego źródła wytwórczego (wiatraki, fotowoltaiką)
-budowa magazynu energii i przechowanie energii z własnego źródła wytwórczego
-długoterminowe umowy ze stabilną ceną
-dopasowanie procesów produkcyjnych do profilu produkcji z OZE
-spersonalizowane bilansowanie

Aktualna sytuacja geopolityczna i charakterystyka polskiego KSE warunkuje konieczność podwyżek cen prądu. Już teraz skontaktuj się z Nami chętnie przedstawimy analizę i zaproponujemy rozwiązanie dla Ciebie, przygotuj się na podwyżki cen prądu i ogranicz ryzyko w biznesie. Chętnie przeanalizujemy Twoje pomysły i zaproponujemy wspólne rozwiązanie.

rok 2017 [zł/MWh]

rok 2020 [zł/MWh]

rok 2023 [zł/MWh]