Ustawa podpisana, możesz już ustawiać się w kolejce po taniutki rządowy węgiel, tylko gdzie? Coraz więcej osób pyta jak kupić węgiel z dopłatą po 996 zł 60 gr, ale to nie jest takie proste. Wiele osób odwiedza gminy i składy węgla i dalej brak informacji co i jak. W tym wpisie dowiesz się jak ubiegać się o tańszy węgiel i dlaczego takie dotowanie nie przynosi oczekiwanych efektów.

 

Spis treści:

3 kroki jak kupić węgiel po 996 zł 60 gr

Dlaczego tak trudno kupić węgiel z dopłatą?

Ile dopłat do węgla przewidział rząd?

jak kupić węgiel z dopłatą po 996 zł

3 kroki jak kupić węgiel po 996 zł 60 gr

 
Po pierwsze musisz wiedzieć, że zakup węgla po preferencyjnych cenach nie jest prosty i musisz się do takigo zakupu przygotować. Przygotuj przed zakupem:
-deklaracja o źródłach ciepła lub spalania paliw
-Twoje źródła muszą być wcześniej zgłoszone do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków)
-przygotuj informację dla sprzedawcy ile węgla nabyłeś (przez gospodarstwo domowe) od dnia wejścia w życie ustawy

3 Kroki jak kupić węgiel po 996 zł 60 gr:

1. Znajdź sprzedawcę węgla, który jest wpisany do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych
2. Kup maksymalnie do 3 ton węgla na preferencyjnych warunkach
3. Sprzedawca otrzyma dopłatę 1073 zł 13 gr z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny do każdej sprzedanej Tobie tony węgla

Takie działanie, gdzie dopłatę otrzymuje sprzedawca wydaje się wyjątkowo prosty dla kupującego, tak na prawdę nic nie interesuje kupującego, a wszystkie formalności są po stronie sprzedającego. Tylko czy sprzedającym będzie się chciało i opłacało?

Dlaczego tak trudno kupić węgiel z dopłatą?

Powyżej przeczytałeś kilka kroków jak według założeń rządzących powinno to wyglądać, niestety tak nie jest!

Dlaczego to nie działa? Zobacz na pierwszy wykres na samej górze tego postu, cena węgla za tonę na światowych rynkach to ok. 1800 zł/tonę do tego dochodzą prowizje pośredników i srzedawcy na składzie węgla, co skutkuje ceną węgla importowanego ok. 3000 zł – 4000 zł / tonę i więcej. W takim przypadku rekompensata 1073 dla sprzedającego nic nie daje i to po prostu nie kalkuluje się sprzedawcy.

Dlaczego właściciel składu miałby tracić? Przedsiębiorcy dążą do maksymalizacji zysków i unikają strat, w modelu dotowania sprzedaży zaprezentowanym przez rząd, traci tylko sprzedawca węgla dodatkowo kredytując nierentowną sprzedaż.

Osobiście myślę, że będzie coraz trudniej kupić węgiel w Polsce, już teraz słychać o interwencyjnych skupach prowadzonych przez spółki skarbu państwa. Co więcej powszechnie wiadomo, że elektrownie i elektrociepłownie „jadą na minimum zapasów”.

 

Byłem dzisiaj u fryzjerki i podczas obcinania włosów zapytałem fryzjerkę jaka jest sytuacja i co mówią. Fryzjerka mówiła o osobach, które nie radzą już sobie ze spłatą kredytów i o biznesach, które się zamykają. Nawet dała przykład swojego znajomego, który po 15 latach zamknął skład węgla! Czyli musi być wyjątkowo słabo z dostępnością surowca i zmiany prawne dodatkowo utrudniają działanie, co skutkuje tym, że sprzedawca węgla szybciej zamknie skład niż zacznie kredytować kupujących i uwikła się w dotacje rządowe pogarszające cash flow.

Ile dopłat do węgla przewidział rząd?

Aktualnie przewidziano 3 mld zł dopłat do węgla, w przyszłości ta suma może wzrosnąć ponieważ dość dużo gospodarstw domowych nadal czeka z zakupem, z drugiej strony zastanawiają się czy może zabraknąć węgla?

Możliwe, że w przyszłości rząd powiększy tę sumę, jeśli środki się wyczerpią szybko, choć na to nie liczę. Myślę, że bardziej prawdopodobne jest to, że dopłata wzrośnie, w wyniku małej liczby udzielanych dotacji. Efekt będzie taki, że zimą to ruszy ale szybko środki się wyczerpią.

Taka sytuacja uderzy najbardziej w osoby starsze nie śledzące sytuacji na bierząco, z drugiej strony beneficjętami będą „Janusze i Grażny” żyjące z socjalu (GOPS/MOPS), którzy śledzą lepiej zmiany w dopłatach niż najlepsi analitycy.

1073 zł 13 gr - maksymalna rekompensata dla przedsiębiorców sprzedających węgiel za tonę

996 zł 60 gr - Maksymalna cena tony węgla dla odbiorców indywidualnych

Węgiel po 996 zł okazał się pomyłką, dowiedz się jak dostać dofinansowanie do węgla w kwocie 3000 złotych!