Zmieszczenie wymaganej mocy farmy fotowoltaicznej na określonym terenie bywa trudne, w tym wpisie napiszę co zrobić, żeby zmieścić większą moc na 1 hektarze. Jaka moc farmy fotowoltaicznej na 1 ha jest do „upchnięcia” to w głównej mierze zależy od kilku czynników.

1 ha

Jakie czynniki wpływają na możliwość optymalizacji mocy z ha?

Jeśłi zastanawiasz się jaka moc farmy fotowoltaicznej zmieści się na działce o wielkości 1 ha i co wpływa na uzyskiwaną moc z ha, na początek sprawdź klasę gruntów ziemi. Farmy lokowane są na ziemi IV klasy i gorszej. Po drugie sprawdź czy jest jak dojechać do tej działki i czy ma ona w miarę płaską powierzchnię. Po trzecie zweryfikuj czy przez kilka lat nie urosły tam samosiejki i czy jest możliwość wykarczowania tych drzewek. Po weryfikacji tych kilku czynników możemy przejść do konkretów, czyli jakie czynniki wpływają na spaek możliwości uzyskania jak największej mocy znamionowej z ha, są to:

– pochylenie działki, działka w miarę płaska jest najlepsza

-wymiary działki, czy jest to trójkąt na którym zmieścisz mniej, czy optymalny prostokąt z dłuższym bokiem od strony południowej

-infrastruktura na działce taka jak np. słupy, ogólnie wszelkie obiekty posadowione

-to co jest pod ziemią, np. skała, czy fundament

-czy teren jest podmokły

-odległośćod zabudowań i konieczność zachowania odległości od granicy

Co poprawia produkcję energii elektrycznej przez farmę z ha?

-rodzaj paneli, panele bifacialne produkują więcej prądu

-rodzaj podłoża

-lokalizacja (nasłonecznienie w skali roku)

-kąt nachylenia paneli

Pamiętaj! Zwróć uwagę na strukturę cen na giełdzie, farmy wsch. – zach. wyprodukują mniej energii ale mają lepszą produkcję rano i wieczorem, czyli kiedy energia jest najdroższa.

 

Jaka moc farmy fotowoltaicznej na 1 ha?

Odpowiem Tobie krótko, istnieją farmy takie jak np. synthosu gdzie pobudowano 1 MWp na jednym ha, ale to wyjątek. Standardowa konstrukcja ukierunkowana na południe umożliwia uzyskanie średnio 850 kWp na 1 ha. Jeśli dysponujesz jednym hektarem zachęcam Cię do wydzierżawienia ziemi razem z sąsiadem, w celu uzyskania powierzchni minimalnej ok. 5 ha. Mniejsze farmy wymagają wielu urządzeń(stacja transformatorowa, system nadzoru, system zdalnej kontroli itp.) , których ceny ostatnio poszybowały i mimo wzrostu cen energii, opłacalność małych farm fotowoltaicznych spada. Jeśli chcesz poznać koszt budowy farmy fotowoltaicznej 1 MW (kliknij link).

magazyn energii na 1 ha

Jaka moc magazynu energii na 1 ha?

Jeśli Twoja działka jest za mała pod farmę fotowoltaiczną to warto przeanalizować czy nadaje się pod magazyn energii. Magazyny energii wchodzą na rynek i widzimy wzrost popytu na takie działki. Na 1 ha mieści się magazyn energii o mocy 16 MW i pojemności 64 MWh. Magazyny energii są drogą inwestycją, ale sam projekt możesz przygotować z Nami (skontaktuj się przez formularz na stronie głównej). Najdroższe w takim projekcie jest wpłacenie kaucji na warunki przyłączeniowe (30 tys. zł/MW), jeśli nie masz tych pieniędzy możemy zainwestować w taki projekt, a ty zarobisz na dzierżawie działki po wybudowaniu magazynów energii. Realny zarobek to nawet 12 000- 15 000 zł /rocznie za ha. Niebawem coraz więcej firm będzie szukało takich lokalizacji pod udział w rynku mocy, świadczenie usług elastyczności, czy optymalizację umów ppa.

Podsumowanie

Podsumowując jeśli chcesz wydzierżawić swoją działkę pod OZE możeszto zrobić pod farmę fotowoltaiczną lub magazyn energii. Na 1 ha zmieścisz ok. 850 kWp fotowoltaiki, lub 16 MW / 64 MWh magazynów energii.